Wyślij
Udostępnij:
 
 
Rezydenci: porozumienie możliwe już w czwartek
 
Działy: Aktualności
- Znamy przygotowane przez rząd projekty zapisów porozumienia. Ogólnie nie są złe. Mamy jednak poprawki – mówi Krzysztof Hałabuz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL przed czwartkowymi rozmowami z ministrem.
W czwartek dojdzie do trzeciej tury rozmów rezydentów z ministrem Łukaszem Szumowskim. Przed spotkaniem rozmawiamy z Krzysztofem Hałabuzem, przewodniczącym Porozumienia Rezydentów.

Czy do trzech razy sztuka? Czy porozumienie możliwe jest dzisiaj?
- Oceniam, że to możliwe, że może to być nawet dzisiaj. Choć oczywiście przesądzić nie mogę. Pozostało kilka istotnych spraw do dopięcia.

Jakich?
- Nie mogę udzielić dokładnej i precyzyjnej odpowiedzi. Zobowiązaliśmy się do dyskrecji. Odpowiem więc tak: nasze ustalenia z poprzednich rozmów przybrały już wymiar konkretnych zapisów. Ich treść przygotowała strona rządowa, my już ją znamy. Naradziliśmy się, odbyliśmy konsultacje i chcemy do zapisów zgłosić poprawki. Zrobimy to w czwartek.

Czego dotyczą zapisy, a czego wasze poprawki?
- Generalnie tego, że niektóre zapisy są deklaratywne. Nam chodzi o ich skonkretyzowanie. Aby nie były mało konkretną deklaracją załatwienia sprawy w przyszłości, a zawierały konkretną obietnicę załatwienia sprawy w określonym terminie, czy określony sposób.

Czy wśród spraw, które leżą na stole jest bon edukacyjny? Czyli taki rodzaj podwyżki, który będzie wypłacany w postaci tego bonu? Wtedy kwoty uzyskane poprzez ten bon podlegałyby zwrotowi, o ile lekarz po określonym terminie wyjechałby z Polski.
- Tak, jest to rozpatrywane. I sądzę, że to jest propozycja możliwa do przyjęcia. Mamy jednak w tym wypadku dodatkowe pytania jak ten bon będzie konkretnie rozliczany, w jaki element wynagrodzenia wliczany.

A co z podstawowym postulatem? Chodzi o wzrost nakładów na zdrowie w tempie szybszym niż zakłada ustawa ministra Radziwiłła?
- Bardzo tego pilnujemy. Tu też nasze stanowiska zbliżają się. W tym wypadku sprawa jest na tyle skomplikowana, że to już kompetencja nie tyle ministra, co całego rządu, premiera. Czyli przynajmniej w tym punkcie musi być odpowiednia akceptacja i o to się upominamy.

Rozmawiał: Bartłomiej Leśniewski

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe