Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ruciński o dodatkowej specjalizacji, a Szczurek-Żelazko o zmniejszeniu liczby specjalności do 50

Źródło: KL
Autor: Krystian Lurka |Data: 20.02.2019
 
 
Podczas środowego posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw organizacji ochrony zdrowia, poseł Marek Ruciński z Nowoczesnej zasugerował, aby stworzyć nową specjalizację. - Mam na myśli reumatoortopedię. Dlaczego? Bo nie można być dobrym we wszystkim – powiedział Ruciński. Co na to resort? - Powołano zespół, który przygotowywał wstępny projekt zmniejszający liczbę specjalizacji medycznych do 50 - odpowiedziała wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.
- Reumatoortopedia, to specjalizacja, która prędzej czy później się pojawi, przy coraz szerszej liczbie procedur, którą ortopedzi i chirurdzy urazowi mają do wykonania - wyjaśnił Ruciński.

77 to za dużo
- Pracujemy nad zmianami ustawy o zawodach medycznych, w której będą zdefiniowane konkretne specjalności. Dziś kształcimy lekarzy w 77 specjalnościach. To duża liczba - odpowiedziała wiceminister Szczurek-Żelazko. I dodała: - Powołano zespół, który przygotowywał wstępny projekt zmniejszający liczbę specjalizacji medycznych do 50. Projekt jest opiniowany przez konsultantów krajowych.

- Kiedy przygotujemy projekt ustawowej zmiany, i gdy zostanie ona wprowadzona, to określimy zakres konkretnych umiejętności w ramach poszczególnych specjalności. Procedury, o których mówi pan poseł Ruciński będą należeć do obowiązków przyznawanych reumatologom – odpowiedziała wiceminister Szczurek-Żelazko.

Przeczytaj także: "Lekarze zadowoleni z przyznanych rezydentur czy nie?".

Posiedzenie podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie można obejrzeć na stronie: Sejm.gov.pl/transmisje/podkomisjastaładospraworganizacjiochronyzdrowia.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe