Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Sama podstawowa opieka zdrowotna piątej fali nie powstrzyma

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 24.01.2022
 
 
Rządzący zdecydowali, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma obowiązek przeprowadzić bezpośrednie badanie pacjenta powyżej 60. roku życia, u którego potwierdzono COVID-19. Rozwiązanie skrytykowali eksperci z Porozumienia Zielonogórskiego – stwierdzili, że to „jeśli POZ ma w głównej mierze przejąć na opiekę nad pacjentami z COVID-19, to czeka nas katastrofa”.
Eksperci z Porozumienia Zielonogórskiego na Facebooku ocenili, że „decyzja ta będzie katastrofalna w skutkach dla chorych, którzy nie są zakażeni wirusem SARS-CoV-2.

– Każdy pacjent po 60. roku życia, który ma pozytywny wynik testu w kierunku koronawirusa, niezależnie od samopoczucia, będzie musiał w ciągu 48 godzin być zbadany przez lekarza POZ, również w warunkach domowych. Ta decyzja całkowicie wyłączy podstawową opiekę zdrowotną, a jej skutki będziemy odczuwać jeszcze długo – zacytowano Jacka Krajewskiego, prezesa Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

– Nowe wytyczne spowodują dalsze zwiększanie się „długu zdrowotnego”. Dla pacjentów przewlekle chorych, leczonych w naszych poradniach, którzy nie znajdują opieki gdzie indziej, nie będzie już czasu. Decyzji, którym pacjentem się zająć, lekarz nie będzie podejmował na podstawie jego stanu zdrowia, ale wytycznych Ministerstwa Zdrowia. W pierwszej kolejności będzie miał bowiem obowiązek na życzenie pacjenta pojechać do osoby po 60. roku życia z dodatnim wynikiem testu, ale na przykład łagodnym przebiegiem choroby. Wielu takich pacjentów domowych wizyt nie będzie potrzebowało. W tym czasie inni chorzy wymagający pilnej porady nie będą mieli szansy na umówienie się – stwierdził Krajewski.

– Jeśli będę miała zgłoszenie od pacjenta chorego przewlekle, to nie będę mogła mu pomóc – będę musiała odwołać jego wizytę i pojechać do domu chorego z COVID-19, nie dlatego że są do tego wskazania medyczne, lecz z powodu decyzji urzędnika – dodała Joanna Szeląg, ekspertka Porozumienia Zielonogórskiego i wiceprezes Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienia Zielonogórskiego.

– Biorąc pod uwagę liczbę kadr w POZ, strukturę wiekową, dzienną liczbę porad na lekarza – jeśli to POZ ma w głównej mierze przejąć opiekę nad pacjentami z COVID-19, to czeka nas katastrofa. Sama podstawowa opieka zdrowotna piątej fali nie powstrzyma – podsumował Jacek Krajewski.

Przeczytaj także: „Zamiast teleporady obowiązkowe badanie”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.