Wyślij
Udostępnij:
 
 
Śląski koszmar, czyli choroby powodowane przez pracę
 
Działy: Aktualności
Na Śląsku mieszka co dziesiąty obywatel RP, jednak niemal co trzeci przypadek choroby zawodowej notowanej w naszym kraju przypada właśnie na województwo śląskie.
Z danych prowadzonego przez Instytutu Medycyny Pracy Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych wynika, że warunki pracy w tym regionie wołają o pomstę do nieba.

- Informacje zgromadzone w Centralnym Rejestrze Chorób dowodzą, że tylko w minionym roku w naszym kraju odnotowano 2 119 nowych przypadków chorób zawodowych – pisze portal egospodarka.pl.

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat schorzenia związane z wykonywaną pracą dopadły przeszło 11 tys. polskich pracowników, a na przestrzeni ostatnich 15 lat - prawie 47 tys.

W 2016 roku choroby zawodowe najczęściej pojawiały się na terenie Śląska, który odpowiadał za niemal co trzeci (30 proc.) przypadek w Polsce. Na drugiej pozycji uplasowało się Mazowsze (9 proc.), a tuż za nim Dolny Śląsk (8 proc.).

Ponad połowę diagnozowanych w Polsce patologii wywołanych czynnikami szkodliwymi występującymi w miejscu pracy lub sposobem wykonywania pracy stanowią pylice płuc (28,5 proc.) i choroby zakaźne lub pasożytnicze (27,2 proc.). Na trzecim miejscu na liście najczęściej obserwowanych dolegliwości są przewlekłe choroby narządów głosu (9,7 proc.).
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe