Grzegorz Celejewski/Agencja Wyborcza.pl

Socjaliści tak mają… ►

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Czy premiowanie lekarzy zatrudnionych w jednym publicznym miejscu pracy to dobre rozwiązanie? – Można byłoby je wprowadzić, ale zniszczyłoby to cały system ochrony zdrowia – mówił Andrzej Sośnierz, uznając za nierealny pomysł polityków z Prawa i Sprawiedliwości. – Socjaliści tak mają... – skwitował.
Andrzej Sośnierz, poseł koła Polskie Sprawy i były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, był jednym z panelistów sesji „Podwyżki dla lekarzy pracujących w jednym miejscu – jedno rozwiązanie, wiele problemów” podczas konferencji Post Scriptum – Priorytety w Ochronie Zdrowia 2023.

Sprawa jest kontrowersyjna, tym bardziej że 25 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że „resort chce premiować finansowo lekarzy decydujących się na pracę tylko w publicznym sektorze ochrony zdrowia. W rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował, że „już rozmawia z kierownictwem Prawa i Sprawiedliwości na ten temat”.

Czy Sośnierz uznał to za dobry pomysł?

Stanowczo nie.

– Można byłoby to wprowadzić, ale twierdzę, że zniszczyłoby się tym cały system ochrony zdrowia – przyznał Sośnierz, podkreślając, że „propozycja ministra zdrowia jest nierealna”. – Socjaliści tak mają. Wymyślają pomysły w teorii dobre. Oczywiste jest, że idealnie byłoby, gdyby liczba lekarzy była wystarczająca, by specjaliści byli wypoczęci i w pełni sił, byli zatrudnieni w jednym miejscu, ale w praktyce nie jest to możliwe. Nie mamy nieograniczanych zasobów ludzkich – ocenił.

– Rządzący powinni zadać sobie pytanie – i znaleźć odpowiedź – dlaczego lekarze stopniowo odchodzą z sektora publicznego do prywatnego, i zastanowić się, co jest złego w systemie państwowym. Tego jednak nie robią. Mówią za to: „Przekupimy lekarzy, będą pracować w jednym miejscu i będzie dobrze” – dodał.

– Oczywiście – kiedy bardzo dobrze wynagrodzimy lekarzy, będą pracować w jednym szpitalu lub poradni, 8–10 godzin, ale to zniszczy cały system opieki zdrowotnej w Polsce – podsumował.

Fragment wystąpienia eksperta – z konferencji Post Scriptum – do obejrzenia poniżej.Więcej o sesji „Podwyżki dla lekarzy pracujących w jednym miejscu – jedno rozwiązanie, wiele problemów” w newsie: „Eksperci stawiają diagnozy”.

Przeczytaj także: „W partii rozmawiamy o premiach za pracę tylko w podmiotach publicznych”, „Eksperci stawiają diagnozy” i „Podwyżki dla pracujących w jednym miejscu”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.