Wyślij
Udostępnij:
 
 
Stop, czyli NFZ chce utrudnić wyjazdy na leczenie zaćmy w Czechach
Źródło: KL, Gazeta Wyborcza
Autor: Krystian Lurka |Data: 16.04.2018
 
 
Na leczenie zaćmy w Czechach najwięcej pacjentów wyjeżdża z województw śląskiego i opolskiego. - To nie jest pozytywne zjawisko, gdy pacjenci wyjeżdżają na tak skomplikowane operacje za granicę. Chcemy to zmienić - powiedział Andrzej Jacyna, pełniący obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Andrzej Jacyna w Opolu ogłosił, że tamtejszy NFZ dostanie w tym półroczu dodatkowe 20 milionów złotych. Jedna piąta tej kwoty ma być przeznaczona na zaćmę, żeby kolejki były mniejsze i mniej pacjentów jeździło do Czech - informuje "Gazeta Wyborcza" i przypomina, że na mocy unijnej dyrektywy o transgranicznej opiece medycznej nawet komercyjne zabiegi za granicą są refundowane.

Pacjenci coraz częściej korzystają z tej możliwości, zwłaszcza że przygraniczne kliniki organizują im często transport z i do domu. Personel w czeskich lecznicach mówi po polsku i sam załatwia formalności związane ze zwrotem kosztów zabiegu.

- Pod względem liczby osób, które wyjechały do Czech na usunięcie zaćmy, przoduje województwo śląskie. Tylko w zeszłym roku pojechało tam ponad 6 tys. osób. Procentowo wyprzedza nas jednak województwo opolskie. W 2017 roku już niemal co piąty chory z zaćmą z Opolszczyzny zdecydował się na leczenie w Czechach - pisze "Gazeta Wyborcza".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe