Wyślij
Udostępnij:
 
 
Świerczyński: Konstytucja nie gwarantuje bezpłatnego dostępu do opieki zdrowotnej
 
Działy: Aktualności
- Równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, który gwarantuje konstytucja, nie może być interpretowany jako bezpłatny dostęp – mówi dr hab. Marek Świerczyński, profesor prawa z UKSW.
- 13 czerwca odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach ogólnonarodowej debaty o kierunkach zmian w ochronie zdrowia "Wspólnie dla zdrowia". Przygotowując tezy do tej konferencji, rozważano zapisy ustawy zasadniczej dotyczące dostępu obywateli do opieki zdrowotnej - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" i pyta Świerczyńskiego, czy jego zdaniem artykuł 68 konstytucji daje gwarancje wszystkim obywatelom do bezpłatnej opieki zdrowotnej.

- W artykule 68 nie ma mowy o bezpłatnym dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, ale o równym dostępie do tych świadczeń. Równy dostęp nie może być interpretowany jako bezpłatny dostęp. W ciągu ostatnich lat powstało wiele rozbieżnych interpretacji art. 68, dlatego zespół ekspertów Rady Społecznej, zajmujących się tym zagadnieniem, stwierdził, że niezbędna jest prawidłowa interpretacja tych przepisów, aby mogły być realnie stosowane - twierdzi Świerczyński w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

- Obecnie istnieje faktyczny brak równości w dostępie do świadczeń zdrowotnych. Zadaniem władz jest stosowanie tych przepisów w sposób, który zagwarantuje każdemu człowiekowi zarówno bezpieczeństwo uzyskiwania świadczeń zdrowotnych w znaczeniu obiektywnym, jak również zapewni mu subiektywne poczucie bezpieczeństwa w systemie zdrowotnym. Kluczowym problemem w świetle Konstytucji RP, który należy rozwiązać, jest kwestia rzeczywistego dostępu do świadczeń. System ten, jako całość, powinien być efektywny. Prawo obywatela do ochrony zdrowia nie może polegać jedynie na prawie do oczekiwania na udzielenie świadczenia zdrowotnego. Z powyższej analizy problemu wynikają szczegółowe tezy, które zostaną zaprezentowane na konferencji 13 czerwca, na którą serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby - wyjaśnia Świerczyński.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe