Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ministerstwo Zdrowia

Szczurek-Żelazko zapowiedziała poradę pielęgniarską w POZ

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych
Autor: Krystian Lurka |Data: 26.02.2020
 
 
- Najprawdopodobniej w czerwcu do katalogu Narodowego Funduszu Zdrowia zostanie dodane nowe świadczenie, chodzi o poradę pielęgniarską w podstawowej opiece zdrowotnej. Pielęgniarki będą mogły, między innymi, przeprowadzić wywiad z pacjentem i skierować na badania diagnostyczne – powiedziała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Opublikowano projektu rozporządzenia w tej sprawie. „Menedżer Zdrowia” udostępnia dokument.
Podczas konferencji w Ministerstwie Zdrowia przedstawiono projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Wiceminister Szczurek-Żelazko wyjaśniła, że zgodnie z nowymi przepisami pielęgniarka będzie mogła od przeprowadzić wywiad z pacjentem, przeprowadzić badanie fizykalne, wystawić skierowania na określone badania diagnostyczne, e-receptę i skierowanie na wybrane wyroby medyczne. - W wielu wypadkach są to świadczenia, które od dawna wykonują pielęgniarki, jednak nie były one dotąd uregulowane prawnie – dodała, uspokajając jednocześnie, że pomysł nie jest niczym nowym. Analogiczne regulacje prawne działają od lat w wielu krajach, jak np. w Finlandii, Irlandii czy Wielkiej Brytanii.

- Od lat mamy problemy kadrowe, co przekłada się na utrudniony dostępność pacjentów do świadczeń. Zaproponowany projekt ma poprawić wykorzystanie dostępnych zasobów kadrowych zgodnie z ich przygotowaniem merytorycznym - wyjaśniła wiceminister Szczurek- Żelazko Zaznaczyła też, że polskie pielęgniarki są doskonale przygotowane do realizacji świadczeń, które będą obecnie wykonywały.

Pielęgniarka będzie mogła:
- prowadzić profilaktykę chorób i promocję zdrowia,
- dobierać sposoby leczenia ran w ramach świadczeń leczniczych udzielanych przez pielęgniarkę samodzielnie bez zlecenia lekarskiego,
- przepisywać leki zawierające określone substancje czynne, w tym wystawianie na nie recepty, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe,
- wystawiać recepty na leki zlecone przez lekarza, w ramach kontynuacji, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe,
- wystawiać zlecenia albo recepty na wybrane wyroby medyczne,
- wystawiać skierowania na wykonanie określonych badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej.

Opinie i uwagi do projektu zarządzenia można przesyłać do 23 marca 2020 r., na adres: legislacja-pp@mz.gov.pl.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „Rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej”.

Przeczytaj także: „Biją pielęgniarki” i „Czy ktoś wspiera pielęgniarki?”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe