Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ministerstwo Zdrowia

Szumowski: Nie odstawiajcie leków z metforminą

Autor: Krystian Lurka |Data: 04.12.2019
 
 
Od rana w środę w Ministerstwie Zdrowia pracował sztab kryzysowy w sprawie metforminy. Brali w nim udział najlepsi specjaliści w dziedzinach chorób wewnętrznych, diabetologii, kardiologii i endokrynologii, a także farmaceuci i eksperci z GIF, NFZ, URPL i NIL. Co ustalono? Że w lekach zawierających metforminę rzeczywiście znajdują się śladowe ilości szkodliwej substancji, ale... prawdopodobnie występowały w nich od zawsze. - Nie jest konieczne wycofanie z rynku żadnej serii metforminy - zapewnił minister Łukasz Szumowski.
- Leki nie zostały zanieczyszczone. Niewykluczone, że obecność nitrozamin [w opisywanym przypadku chodzi o N-nitrozodimetyloaminę (NDMA) - przypomina redakcja] w metforminie jest ubocznym produktem syntezy w naturalnym procesie produkcji tego leku, a nie zewnętrznego zanieczyszczenia. Prawdopodobnie nitrozaminy w śladowych ilościach występowały w metforminie od zawsze, ale do tej pory tego nie wiedzieliśmy. Wykryto je dzięki temu, że analizy są coraz dokładniejsze – powiedział minister Łukasz Szumowski podczas podczas konferencji prasowej.

Minister Szumowski zaapelował do pacjentów, by nie rezygnowali z leku.

- Konsultanci krajowi i eksperci europejscy stwierdzili, że pacjenci nie są zagrożeni. Zaprzestanie przyjmowania metforminy może przynieść gorsze skutki zdrowotne niż jej przyjmowanie. Samodzielne zaprzestanie terapii może być groźne. Sama metformina chroni przed rakiem - przyznał przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

Szumowski uspokoił.

- Jeśli tylko dowiemy się, że w którejś serii stężenie nitrozamin jest na tyle przekroczone, że lek należy wycofać, zrobimy to. Na razie czekamy na wyniki szczegółowych badań – powiedział Szumowski. Dodał, że na takie wyniki czeka również Europejska Agencja Leków.

Wkrótce więcej informacji na ten temat.

Przeczytaj także: „Sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe