Wyślij
Udostępnij:
 
 
Szumowski: Wprowadzenie e-recepty pozwoli lekarzowi zaoszczędzić czas
 
Działy: Aktualności
- Wprowadzając e-recepty poprawiamy bezpieczeństwo pacjentów - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wyjaśnił, że z doświadczenia Polski oraz innych krajów wynika, że na receptach wypisywanych ręcznie był duży odsetek błędów, źle odczytane dawki leków czy źle odczytane nazwy leków. Dodał, że można tego uniknąć jeżeli recepta będzie wypisywana w wersji elektronicznej.
- Szumowski przyznał, że dzięki e-recepcie zarówno pacjent, jak i lekarz będą mogli prześledzić historię przyjmowanych leków. W ocenie ministra wprowadzenie e-recepty pozwoli lekarzowi zaoszczędzić czas i poświęcić go na rozmowę z pacjentem, a to chyba najważniejsze w procesie badania chorego - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

W Siedlcach i Skierniewicach od połowy lutego odbywał się pilotaż e-recepty. Od piątku każdy mieszkaniec tych dwóch miast, który przyjdzie do lekarza i poprosi o e-receptę będzie mógł ją otrzymać i zrealizować w aptece.

Elektroniczna recepta wystawiona przez lekarza będzie zapisana w systemie e-eecepta. Pacjent otrzyma na swojego mejla plik z kodem kreskowym lub sms z kodem składającym się z czterech cyfr. Jeżeli nie będzie chciał skorzystać z tych dwóch możliwości, to będzie mógł poprosić lekarza o wydruk informacyjny, na którym będzie się znajdował m.in. kod kreskowy. Aby zrealizować e-receptę uda się do apteki. Tam przedstawi farmaceucie kod kreskowy (na telefonie lub na wydruku) lub kod, który otrzymał sms.

Od 1 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty mają być już wystawiane w każdym gabinecie medycznym.

Przeczytaj także: "Którzy dostawcy przeszli testy obsługi e-recepty?".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe