Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Szumowski zapowiedział dodatkowe obostrzenia

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Gazeta Wyborcza, TVP Info
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 06.08.2020
 
 
– Musimy się otrząsnąć z atmosfery i nastroju beztroski. Są obszary, gdzie przyrost zakażeń na COVID-19 jest szybki – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, prezentując podczas czwartkowej konferencji prasowej mapę 19 powiatów, w których obostrzenia związane z trudną sytuacją epidemiczną będą bardziej rygorystyczne. Od kiedy?
Minister Szumowski poinformował, że od 8 sierpnia – podzielono je na tzw. powiaty czerwone i żółte. Jak? Ze względu na liczbę nowych zakażeń na 10 tysiąc mieszkańców w ostatnich czternastu dniach. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. Dane mają być aktualizowane dwa razy w tygodniu.

Ostrzejsze obostrzenia będą w powiatach „czerwonych” – ostrzeszowskim, nowosądeckim, wieluńskim, pszczyńskim, rybnickim, wodzisławskim oraz w Nowym Sączu, Rybniku i Rudzie Śląskiej. „Żółte” w powiatach wieruszowskim, jarosławskim, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim, Przemyślu, Jastrzębie Zdrój i Żorach.

W tych „czerwonych” zakrywać usta i nos trzeba będzie w każdym miejscu publicznym. Ograniczenia dotyczą też podróży komunikacją publiczną – ma być zajętych połowa miejsc siedzących. Zamknięte będą kluby i dyskoteki, a imprezy masowe będą odwołane. W weselach odbywających się w powiatach „czerwonych” będzie mogło brać udział maksymalnie 50 osób, a w „żółtych” maksymalnie 100 osób.

Więcej o obostrzeniach w zaleceniach Ministerstwa Zdrowia, które można ściągnąć, klikając w: „Regionalne obostrzenia związane ze wzrostem zakażeń dla wybranych powiatów”.

O sprawie poinformowały także „Gazeta Wyborcza” i TVP Info.

Przeczytaj także: „Minister Szumowski o swojej dymisji”, „Prof. Andrzej Matyja: Potrzebujemy wytycznych dotyczących odmrażania ochrony zdrowia” i „Prof. Andrzej Matyja: Potrzebujemy wytycznych dotyczących odmrażania ochrony zdrowia”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe