Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ustawa o Agencji Badań Medycznych: 235 posłów "za", 198 "przeciw"
Źródło: BL, Radio eM
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 22.02.2019
 
 
Sejm uchwalił ustawę o powołaniu Agencji Badań Medycznych. ABM ma przynieść korzyści pacjentom i systemowi ochrony zdrowia, między innymi dzięki realizacji badań klinicznych, populacyjnych i epidemiologicznych.
- Za przyjęciem ustawy głosowało 235 posłów, przeciw było 198, dwóch wstrzymało się od głosu – poinformowało Radio eM.

Agencja Badań Medycznych będzie finansowana z budżetu państwa i z odpisu z Narodowego Funduszu Zdrowia, stanowiącego 0,3 proc. jego przychodów. I ten ostatni zapis był osią sporu podczas głosowania, bo opozycja - choć pomysł powołania agencji akceptowała - uznała, że finansowanie jej działania przez NFZ odbędzie się kosztem pacjentów. Bo zmniejszy i tak niską pulę budżetu przeznaczaną na zakup świadczeń.

Przypomnijmy, że Agencja Badań Medycznych to jeden ze sztandarowych pomysłów ministra Łukasza Szumowskiego. - Naszą intencją było uwzględnienie merytorycznych sugestii resortów i organizacji, które powodują że ABM będzie wpasowywała się system prawny polskiej ochrony zdrowia - mówił Radosław Sierpiński, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw powołania ABM.

ABM odpowiedzialna będzie m. in. za tworzenie i zarządzanie programami, na podstawie których będą finansowane projekty badawcze i prace rozwojowe w obszarze nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz projekty interdyscyplinarne o celach medycznych.

Wcześniej sejmowa Komisja Zdrowia większością głosów przyjęła projekt ustawy powołującej Agencję Badań Medycznych. Pozytywnie zaopiniowano poprawkę złożoną przez posła Tadeusza Dziubę z PiS, która wprowadził do projektu ustawy zapis o tym, że szef ABM będzie wyłaniany w konkursie. Projekt rządowy przewidywał, że prezesa miał powołać minister zdrowia.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe