Materiały prasowe

W byłej siedzibie Beskidzkiej Izby Lekarskiej powstaje centrum zdrowia psychicznego

Udostępnij:
Inwestycję realizuje Bielskie Centrum Psychiatryczne – Olszówka w ramach pilotażu Ministerstwa Zdrowia. Celem jest stworzenie centrum zdrowia psychicznego w najbliższym otoczeniu pacjenta. Chodzi o to, by mieszkańcy mieli blisko do pomocy specjalisty, a ewentualna usługa była im udzielana także w domu.
– W neobarokowej willi z 1890 r., w ścisłym centrum Bielska-Białej mieściła się ostatnio siedziba Beskidzkiej Izby Lekarskiej. Kiedy willa opustoszała, samorząd miasta przekazał ją powiatowi bielskiemu na potrzeby świadczenia usług zdrowia psychicznego. Celem inwestycji jest stworzenie warunków do leczenia pacjenta w jego najbliższym otoczeniu – wyjaśniła Magdalena Fritz, rzeczniczka powiatu bielskiego.

Adaptacja budynku będzie prowadzona pod okiem konserwatora zabytków i potrwa do końca przyszłego roku. Remont będzie kosztował około 9 mln zł. Będzie to już drugie takie centrum. Pierwsze działa w siedzibie BCP.

W trosce o zdrowie psychiczne mieszkańców
Dyrektor Bielskiego Centrum Psychiatrycznego – Olszówka Sabina Nowak powiedziała, że w willi uruchomiona zostanie poradnia zdrowia psychicznego i oddział dzienny. – Umieszczony zostanie także oddział środowiskowy, który zajmuje się koordynacją wizyt domowych – dodała.

Magdalena Fritz poinformowała z kolei, że prace już trwają. Pomieszczenia dostosowywane są do potrzeb pacjentów i personelu. Powstają szatnie, magazyny i przestrzenie niezbędne do funkcjonowania centrum. – Montowana jest winda, na którą szpital otrzymał ponad 350 tys. zł dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Odnowiona zostanie elewacja. W środku obiektu roboty obejmą wymianę instalacji, drzwi i okien oraz oświetlenia. Pozostawione będą sztukaterie sufitowe, parkiety i posadzki – podała.

– Cieszę się, że ruszyliśmy z modernizacją tego obiektu. Plan jest taki, aby podobne miejsce, centrum zdrowia psychicznego, stworzyć w przyszłości także w Czechowicach-Dziedzicach – powiedział starosta bielski Andrzej Płonka.

Organem prowadzącym dla Bielskiego Centrum Psychiatrii – Olszówka jest starostwo w Bielsku-Białej.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.