Patryk Rydzyk

W centrum uwagi Naukowej Fundacji Polpharmy zawsze jest pacjent

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Marzena Sygut-Mirek
|
– Naukowa Fundacja Polpharmy inwestuje w polską naukę, wspierając badania kliniczne w zakresie badań podstawowych – mówiła Agata Łapińska-Kołodzińska, prezes fundacji, w trakcie konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2023.
Agata Łapińska-Kołodzińska podkreśliła, że w kręgu zainteresowania NFP są badania kliniczne, ich znaczenie dla pacjentów i miejsce w systemie ochrony zdrowia.

– Reprezentuję Naukową Fundację Polpharmy, która finansuje wiele badań klinicznych. W trakcie nieco ponad 20 lat działalności na badania kliniczne przeznaczyliśmy ponad 30 mln zł. Co ważne, dofinansowanie dotyczyło badań podstawowych, którymi rzadko kto się chce zajmować – wyjaśniła.

Fundacja dba o pacjenta
Podkreśliła również, że fundacja chce kontynuować tę drogę. – Rozmawiamy z uczelniami, w zeszłym roku odbył się nasz pierwszy Konwent Rektorów. W czasie spotkania rozmawialiśmy o finansowaniu badań w Polsce, nauce i edukacji w państwowych uczelniach medycznych, innowacjach oraz bezpieczeństwie lekowym. Nie zabrakło też pytań o compliance w kontekście tego, czy możliwa jest optymalizacja procesów leczenia i czy technologia może poprawić compliance. Wszystko dlatego, że pacjent jest tym elementem systemu, któremu Naukowa Fundacja Polpharmy chce poświęcić najwięcej uwagi – zaznaczyła.

Dodała, że przyznane w tym roku granty w ramach XXI edycji konkursu na Projekt Badawczy dotyczyły oprócz cyfryzacji właśnie obszaru comlpliance. – Przyznaliśmy dwa granty: jeden dotyczył systemu opieki telemedycznej w zakresie leczenia nadciśnienia tętniczego i opieki nad tym pacjentem z wykorzystaniem algorytmów, drugi natomiast aplikacji do opieki nad pacjentami zakażonymi HIV.

Prezes Agata Łapińska-Kołodzińska wskazała również największe wyzwania dla fundacji w roku 2023. – Takim wyzwaniem będzie dla nas otwarcie XXI edycji konkursu na Projekt Badawczy. Tym razem chcemy się skupić na bazach, na danych i na korzystaniu z nich przez użytkowników rynku – podkreśliła.

Przeczytaj także: „Wyzwania i priorytety na rok 2023”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.