Archiwum

Wojciech Konieczny do odpowiedzi ►

Udostępnij:

Co z prawem do bezpłatnego znieczulenia przy porodzie dla każdej kobiety, dostępem do darmowych badań prenatalnych i całkowitą rezygnacją z limitów w szpitalnictwie? O tym między innymi mówił wiceminister Wojciech Konieczny.

  • 24 maja w Sejmie rozmawiano o zdrowotnych deklaracjach wyborczych – jeszcze z wyborów parlamentarnych, które odbyły się w październiku 2023 r.
  • Jeden z posłów Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że w zdrowiu nic nie zostało zrobione
  • Odpowiadający wiceminister zdrowia ocenił, że to krzywdzące stwierdzenie – zarówno dla szefowej resortu, jak i dla niego. Wyliczył przy tym sukcesy rządzących

23 maja Małgorzata Wassermann i Fryderyk Kapinos z Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie pytali, co zapisanymi w programie Koalicji Obywatelskiej „Sto konkretów na pierwsze sto dni rządów” propozycjami zdrowotnymi.

– Mija 162. dzień, od kiedy państwo objęli rządy w Polsce. Co z zapewnieniami dotyczącymi służby zdrowia? – zaczęła posłanka Wassermann.

– Co z prawem do bezpłatnego znieczulenia przy porodzie dla każdej kobiety, dostępem do darmowych badań prenatalnych, leczeniem stomatologicznym dla dzieci i młodzieży, opieką dentystyczną w szkołach podstawowych, zwiększeniem dostępności do geriatrów, całkowitą rezygnacją z limitów w szpitalnictwie? – wyliczała.

– Rządzący nie mają się czym pochwalić, nic nie zostało zrobione – skomentował poseł Kapinos.

Zwrócił uwagę na to, że rząd zrezygnował z 139,5 mln euro z Krajowego Planu Odbudowy, które miały być przeznaczone na wsparcie produkcji substancji krytycznych dla bezpieczeństwa lekowego.

– Aby dostać te pieniądze z Unii Europejskiej, musielibyśmy przygotować listę leków krytycznych, na których produkcję wpłynęłyby środki z KPO. Rządzący jednak tego nie zrobili – mówił.

Wojciech Konieczny do odpowiedzi
Rządzących bronił wiceminister Wojciech Konieczny.

– Co do prawa do bezpłatnego znieczulenia przy porodzie, to zmieniamy finansowanie – od 1 lipca 2024 r. planuje się wprowadzenie nowego sposobu rozliczania świadczeń, polegającego na zastosowaniu współczynników korygujących w zależności od wskaźnika udziału porodów zakończonych drogami natury w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub w uzasadnionych medycznie przypadkach w znieczuleniu podpajęczynówkowym do wszystkich porodów – odpowiedział wiceszef resortu.

– Zapewnimy też dostęp do darmowych badań prenatalnych – podkreślił Konieczny, przypominając, że 21 maja opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia z 14 maja 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych, które wprowadza zmiany w programie badań prenatalnych – w szczególności usunięcie kryterium wieku jako kryterium kwalifikacji do udziału w programie ze wszystkich etapów programu, zlikwidowanie obowiązujących kryteriów kwalifikacji do udziału w programie z etapu poradnictwo i badania biochemiczne oraz poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych, doprecyzowanie na etapie poradnictwo i badania biochemiczne oraz poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych terminu, w którym powinny zostać wykonane priorytetowe badania prenatalne – wyliczał.

Kwestii limitów wiceminister poświęcił więcej uwagi.

– Zapowiedzieliśmy, że zrezygnujemy z limitów w szpitalnictwie, dzięki czemu znacząco skróci się czas oczekiwania na konsultacje i zabiegi. Taki konkret padł. Jest to planowane, jednak niewątpliwie to proces trudny – zastrzegł Wojciech Konieczny, dodając, że „przeprowadzenie tego bez odpowiedniego przygotowania mogłoby doprowadzić do tego, że zabraknie lekarzy”.

Jego zdaniem, jeśli zrezygnowalibyśmy z limitów na zabiegi endoprotezy bioder – aby szpitale, które nie dyżurują „na ostro”, mogły wykonywać więcej planowych zabiegów – niewątpliwie skrócilibyśmy kolejki, ale jest wielce prawdopodobne, że lekarze przestaliby pracować na oddziałach ostrodyżurowych.

– Decyzja o zniesieniu limitów będzie poprzedzona odwróceniem piramidy świadczeń, mającym na celu zmianę struktury udzielania świadczeń, by większa ich liczba wykonywana była ambulatoryjnie – wyjaśnił.

Przedstawiciel resortu odniósł się też do tego, że rząd zrezygnował z 139,5 mln euro z Krajowego Planu Odbudowy, które miały być przeznaczone na wsparcie produkcji substancji krytycznych dla bezpieczeństwa lekowego.

– To nie jest tak, że się wycofujemy z przygotowania listy leków krytycznych – że nie dostrzegamy tego problemu. Kłopotem jest co innego. Wybudowanie fabryk i przygotowanie know-how wymaga czasu, a ten został zmarnowany. Nie chodzi o to, że nie chcemy tego zrobić, tylko nie możemy tego zrealizować za pieniądze, które musimy wydać w określonym czasie, co jest zapisane w KPO. Nie możemy rozpocząć inwestycji ze względu na opóźnienia – wyjaśnił.

– Stwierdzenie, że nic nie zostało zrobione, jest krzywdzące – zarówno dla szefowej resortu, jak i dla mnie – zakończył.

Wojciech Konieczny nie odpowiedział na pytania, co z leczeniem stomatologicznym dla dzieci i młodzieży, opieką dentystyczną w szkołach podstawowych i zwiększeniem dostępności do geriatrów.

Fragment posiedzenia do obejrzenia poniżej.


Przeczytaj także: „Testy na HIV będą dostępne u lekarza rodzinnego” i „Pomoc dla porodówek”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.