Wyślij
Udostępnij:
 
 
Wiśniewski: Moja wizja polityki lekowej? Musimy poprawić "legislację". Chodzi o...
Źródło: KL
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 17.09.2018
 
 
- Chodzi o to, że dziś prawo dla chorego jest zerojedynkowe. Brakuje rozwiązań, które pozwalałyby rozwiązywać problemy związane z dostępnością leków off-label, niesponsorowanych badań klinicznych i automatycznego przenoszenia generyzujących się terapii poza programy lekowe - podkreśla Wojciech Wiśniewski, rzecznik fundacji Alivia. Ekspert będzie panelistą konferencji "Wizji Zdrowia".
Wojciech Wiśniewski, rzecznik fundacji Alivia:
- W ostatnich latach dostrzegamy proces odchodzenia od konkursowego sposobu prowadzenia polityki lekowej, w którym decyzje były odpowiedzią na doraźne problemy. Z punktu widzenia pacjentów onkologicznych, w kontekście dostępu do terapii, trzy lata przyniosły faktyczny przełom. Nastąpiło niezwykłe zwiększenie dostępności terapii, a decydenci dostrzegają wartość skierowania swojej uwagi w tym kierunku. Trwają prace nad dokumentem strategicznym, wprowadzamy rozwiązania pozwalające na pomiar co w zasadzie mamy za środki przeznaczone na refundację. To prawdziwa szansa na politykę publiczną, ale ten wyjątkowy trend nie będzie kontynuowany, jeżeli nie pokonamy kilku strukturalnych problemów. O czym mowa?

Z jednej strony, musimy poprawić "legislację". Dziś dla chorego prawo jest zerojedynkowe. Brakuje rozwiązań, które pozwalałyby rozwiązywać problemy związane z dostępnością leków off-label, niesponsorowanych badań klinicznych i automatycznego przenoszenia generyzujących się terapii poza programy lekowe. Z drugiej strony, musimy odbudować administrację publiczną, która polityką lekową się zajmuje. Jeżeli nie zmienimy warunków pracy i nie zadbamy o prestiż pracy w tej dziedzinie, scenariusz na najbliższą i dalszą przyszłość jest jeden. Czeka nas katastrofa.

Przeczytaj także: "Stoimy nad przepaścią, ale mamy "Wizję Zdrowia". Znajdziemy rozwiązanie".

Szczegółowe informacje dotyczące konferencji znajdują się na stronie: www.termedia.pl/Wizjazdrowia.

Na bezpłatną konferencję można zarejestrować się na stronie: www.termedia.pl/Rejestracja/WizjaZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe