Wyślij
Udostępnij:
 
 
Wybory na prezesa krajowego samorządu lekarskiego: trzech mocnych kandydatów i… ten czwarty
 
Działy: Aktualności
Dobiega końca kadencja Macieja Hamankiewicza. Kto go zastąpi na stanowisku prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej? Za dziesięć dni wszystko będzie jasne. Przedstawiamy trzech mocnych kandydatów. Czy będzie ktoś czwarty, na przykład rezydent?
Sprawozdawczo-wyborczy XIV Krajowy Zjazd Lekarzy odbędzie się w dniach 25-26 maja w Warszawie. Maciej Hamankiewicz nie będzie już mógł starać się o przedłużenie kadencji. Zmiana na stanowisku jest pewna i wynika z przepisów.

Kto go zastąpi? Stawce pretendentów przewodzi trzech mocnych kandydatów: Romuald Krajewski, Matyja i Kordel.

Romuald Krajewski jest wiceprezesem Naczelnej Rady Lekarskiej. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie, doktor nauk medycznych, neurochirurg. Kieruje Europejską Unii Lekarzy Specjalistów (European Union of Medical Specialists – UEMS), pracuje w Klinice Nowotworów Głowy i Szyi Centrum Onkologii w Warszawie.

Andrzej Matyja do czasu ostatnich wyborów był prezesem Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie. Kierownik I i II Oddziału Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, doktor nauk medycznych. Od 1989 r. współwłaściciel prywatnego Specjalistycznego Centrum Diagnostyczno-Zabiegowego Medicina.

Krzysztof Kordel do ostatnich wyborów był prezesem Rady Okręgowej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Zawodowo kieruje Pracownią Prawa Medycznego, Etyki i Deontologii Lekarskiej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jest doktorem nauk medycznych. W NIL pełnił funkcję Rzecznika Praw Lekarza.

Gdy chodzi o tak zwane obstawianie pewniaków – ta trójka, według dzisiejszej wiedzy, ma największe szanse na zwycięstwo w lekarskich wyborach. Pozostaje jednak ten czwarty – czarny koń. Przypomnijmy – szefem warszawskiego samorządu lekarskiego został Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów.

Czy rezydenci mają szanse na podobny sukces w wyborach na szczeblu krajowym? Przeliczyliśmy, oszacowaliśmy. Mogą liczyć na około 20-25 procent głosów. To całkiem sporo, ale do wygrania całych wyborów nie wystarczy. Według naszych nieoficjalnych informacji celem nie będzie wygranie wyborów na stanowisko prezesa, a wprowadzenie swoich kandydatów do Rady Lekarskiej innych władz samorządowych. Ale przebieg kolejnych tur wyborów pozostaje trudny do przewidzenia, więc i to może się zmienić.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe