Wykluczeni, czyli wszyscy świętują, a ochrona zdrowia nie

Udostępnij:
Specjalną ustawą poniedziałek 12 listopada 2018 roku ustanowiono ogólnonarodowym świętem. Ta sama ustawa wykluczyła z grona cieszących się niepodległością, między innymi, lekarzy, pielęgniarki i diagnostów.
Przypomnijmy, że Sejm zafundował Polakom w tym roku dodatkowo i jednorazowo święto narodowe – 12 listopada. Powołał się przy tym na precedens przedwojenny. - Stulecie niepodległości wypada w niedzielę, trzeba więc dla dodatkowego uhonorowania rocznicy dodatkowego dnia wolnego – rozumował Sejm. I gdyby Sejm pomyślał o tym wcześniej pewno problemu by nie było. Ale Sejm zajął się sprawą „za pięć dwunasta”, czyli pod koniec października. - Tylko w dziecięcym szpitalu przy Niekłańskiej w Warszawie trzeba odwołać 20 operacji i 340 wizyt w przychodni przyszpitalnej – zaalarmował szpital.

Jak zareagował Sejm? Po prostu pracowników ochrony zdrowia ze święta… wykluczył.

- Świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej (a więc wszystkie świadczenia szpitalne, świadczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, np.: świadczenia specjalistyczne i świadczenia z zakresu rehabilitacji) udzielane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.), które mają być udzielone w dniu 12 listopada 2018 r. w godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Funduszem, były udzielane w dniu 12 listopada 2018 r. według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia wynikającej z listy oczekujących lub kontynuacji leczenia u danego świadczeniodawcy – ogłosił resort. I dodał, że w celu udzielania wymienionych świadczeń świadczeniodawcy powinni zapewnić w dniu 12 listopada 2018 r. pracę wszystkich osób, które są niezbędne dla udzielania przedmiotowych świadczeń (na przykład w rejestracji w poradni, ale niekoniecznie całego pionu administracyjnego, czy kadrowego, jeżeli nie jest on konieczny do nieprzerwanego udzielania świadczeń w tym dniu – decyzję w tej sprawie podejmuje pracodawca), przy zapewnieniu wynagrodzenia – jak za dzień ustawowo wolny od pracy – zgodnie z przepisami ustawy o działalności leczniczej oraz prawa pracy.

– Naczelna Izba Lekarska bardzo krytycznie ocenia tego rodzaju prawodawstwo, które pozbawia lekarzy prawa do wypoczynku w dzień, który dla wszystkich innych grup zawodowych będzie świętem narodowym – skomentował Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.