Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wypełnili więcej wniosków dotyczących badań klinicznych

Źródło: Badania kliniczne przyjazne dla pacjenta, Polska Agencja Prasowa
Autor: Krystian Lurka |Data: 14.05.2019
 
 
- W pierwszych miesiącach 2019 r. aż o 40 proc. zwiększyła się liczba wniosków dotyczących rozpoczęcia w naszym kraju badań klinicznych - poinformowano we wtorek (14 maja) podczas konferencji prasowej w Warszawie z okazji przypadającego 20 maja Międzynarodowego Dnia Badań Klinicznych.
- W ostatnich latach liczba zgłaszanych w naszym kraju badań klinicznych nie zwiększała się - powiedział Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych podczas konferencji. Przytoczył dane, z których wynikało, że w latach 2011-2018 zarejestrowano od 400 do 450 takich badań rocznie. Dodał jednak, że ostatnio to się zmieniło.

- W pierwszym półroczu 2019 r. liczba zgłoszonych wniosków w sprawie badań klinicznych wzrosła o 40 proc. w porównaniu do 2018 r. Przyczyniło się do tego uproszczenie w Unii Europejskiej procedury rejestracji badań klinicznych - wyjaśnił Cessak i powiedział, że najwięcej dotąd prowadzonych w Polsce badań klinicznych dotyczyło trzeciej, "przedrejestracyjnej" fazy testów. Przypadała na nie połowa tych badań. Na drugą fazę przypadało u nas 30 proc. badań klinicznych, a na pierwszą zaledwie kilka procent.

- Pozostałe badania dotyczą czwartej fazy, kiedy sprawdza się działanie leków na dużej grupie pacjentów już po ich zarejestrowaniu i wprowadzeniu do lecznictwa - dodał Cessak. Wyjaśnił, że w pierwszej fazie badań klinicznych sprawdzane jest bezpieczeństwo stosowania nowo opracowanego leku. W drugiej fazie testuje się bezpieczeństwo i skuteczność leku oraz to, jakie może powodować działania niepożądane w zależności od użytej dawki. W trzeciej fazie oceniana jest głównie skuteczność i ewentualne działania uboczne.

Numer siedem
Prezes URPL powiedział, że Polska jest w Unii Europejskiej na siódmym miejscu pod względem liczby wykonywanych badań klinicznych, za takimi krajami jak Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Belgia oraz Holandia.

O sprawie poinformowali przedstawiciele kampanii "Badania kliniczne przyjazne dla pacjenta" i Polska Agencja Prasowa.

Przeczytaj także: "Emilewicz: RTR jeszcze w tej kadencji parlamentu".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe