Archiwum

Wyroby medyczne w ustawie o zawodzie lekarza ►

Udostępnij:
W nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw jest zapis dotyczący dostępu pacjentów do wyrobów medycznych – omawia je i ocenia w „Menedżerze Zdrowia” Rafał Janiszewski.
– Do przepisów, zgodnie z którymi choremu przyjętemu do szpitala – ale również poddającemu się zabiegom w innego rodzaju lecznicach – przysługują bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia i wyroby medyczne, jeśli są konieczne do wykonywania świadczeń, dodaje się ustęp, z którego wynika, że te zasady nie obowiązują w przypadku wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie – informuje właściciel kancelarii doradczej Rafał Janiszewski w „Menedżerze Zdrowia”.

– Obecnie pacjent, który potrzebuje na przykład protezy po amputacji, uzyskuje zlecenie na sporządzenie takiego wyrobu, po czym udaje się do zakładu zaopatrzenia ortopedycznego, w którym zindywidualizowany wyrób jest wytwarzany. Wszystko na podstawie przepisów o refundacji. Do tej pory jednak przepis można było interpretować w ten sposób, że skoro pacjentowi przysługują w trakcie hospitalizacji wszystkie leki i wyroby medyczne, to mógłby oczekiwać, że taki zindywidualizowany wyrób medyczny szpital mu zapewni. Zgodnie z nowymi przepisami ma to się zmienić – mówi Janiszewski w „Menedżerze Zdrowia”.

Czy to dobre rozwiązanie?

Wypowiedź eksperta w całości do obejrzenia poniżej.Przeczytaj także: „O 13 mld zł mniej na leczenie”, „Za pieniądze z funduszu zapasowego NFZ należy spłacić dług zdrowotny” i „Od ściany do ściany”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.