Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zakażenia w szpitalach mają zniknąć

Źródło: KL, Rządowe Centrum Legislacji
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 08.06.2017
 
 
Resort wprowadza nowe regulacje dotyczące zapobiegania najbardziej niebezpiecznym zakażeniom szpitalnym. Do tej pory ministerstwo wydawało jedynie specjalne zalecania w zakresie walki z zakażeniami szpitalnymi. Było to mało skuteczne.
- W związku z tym, że w szpitalach coraz częściej dochodzi do zakażeń wieloopornymi drobnoustrojami należy podjąć wszelkie działania zapobiegające szerzeniu się tego zjawiska – czytamy w uzasadnieniu do projektu Ministerstwa Zdrowia. Zdaniem przedstawicieli resortu większość szpitali nie jest w tej chwili przygotowana do walki z najniebezpieczniejszymi zakażeniami. Powód? Brak izolatek, brak badań przesiewowych u pacjentów przyjmowanych do szpitala i brak skoordynowanych działań.

Zgodnie z projektem, nowe przepisy poprawią nadzór i kontrolę nad zakażeniami w szpitalach. Ma zwiększyć się liczba wykonywanych badań mikrobiologicznych i częściej dane epidemiologiczne będą raportowane do GIS.

Projekt rozporządzenia jest do przeczytania na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji w zakładce: "Projekt rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie metod zapobiegania zakażeniom spowodowanym wybranymi biologicznymi czynnikami chorobotwórczymi o szczególnej zjadliwości lub oporności".
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe