Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zbigniew Król: Pilotaż centrów zdrowia psychicznego od lipca

Źródło: KL, Sejm, Polska Agencja Prasowa
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 21.03.2018
 
 
- Pilotaż środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej, opartego na tak zwanych centrach zdrowia psychicznego, powinien się rozpocząć 1 lipca i ma potrwać trzy lata - zapowiedział wiceminister Zbigniew Król podczas posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw zdrowia psychicznego.
Zbigniew Król powiedział o dokumencie określającym strategię działań w ochronie zdrowia psychicznego. To Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022.

- Zakłada on między innymi zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej, innych form opieki i pomocy oraz kształtowanie wobec nich postaw zrozumienia i życzliwości - przyznał Król.

Wśród zadań wymienionych w programie za szczególnie istotne uznaje się upowszechnienie środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej między innymi przez tworzenie warunków do rozwoju Centrów Zdrowia Psychicznego.

Wiceminister przekazał, że konsultacje projektu rozporządzenia dotyczącego testowania środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej zakończyły się 13 marca.

- Konsultacje przyniosły szereg uwag, które w większości odnoszą się do bardzo szczegółowych rozwiązań. Chcemy wprowadzić zasadne uwagi - przekazał Król. Podał, że pilotaż powinien rozpocząć się pierwszego lipca i potrwać 36 miesięcy.

Zadaniem podmiotów leczniczych odpowiedzialnych za funkcjonowanie centrów zdrowia psychicznego będzie zapewnienie kompleksowej opieki psychiatrycznej (doraźnej, ambulatoryjnej, środowiskowej, dziennej i całodobowej) dorosłej ludności zamieszkałej na obszarze jego działania (od 50 do 200 tys. mieszkańców).

Posiedzenie podkomisji odbyło się we wtorek (20 marca).

Przeczytaj także: "Oddziałów psychiatrycznych dla nieletnich w stanie zagrożenia życia jest tylko dwadzieścia".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe