Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Apatia i rozdrażnienie pierwszymi objawami choroby Alzheimera

Źródło: PAP, DOI: 10.1038/s41380-022-01459-0)
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 10.05.2022
 
 
Działanie receptora w mózgu związanego z motywacją i emocjami prowadzi do obumierania neuronów i zaburzeń struktury synaptycznej u osób cierpiących na chorobę Alzheimera – informują naukowcy z Indiana University School of Medicine na łamach pisma „Molecular Psychiatry”.
Podczas badań naukowcy skoncentrowali się na jądrze półleżącym (jednym z jąder podstawnych mózgu) zlokalizowanym w prążkowiu. Obszar ten jest częścią układu nagrody i wpływa na motywację.

– Zainteresowanie jądrem półleżącym jako strukturą związaną z chorobą Alzheimera nie było dotąd duże. Bada się je głównie w celu zrozumienia procesów motywacyjnych i emocjonalnych. Wcześniejsze badania wykazały jednak, że objętość jądra półleżącego, podobnie jak obszarów korowych i hipokampa, u pacjentów z chorobą Alzheimera jest zredukowana – zauważają autorzy badania.

Jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zaburzeń poznawczych wiele osób z chorobą Alzheimera doświadcza wahań nastroju, a nierzadko także objawów depresji.

– Objawy neuropsychiatryczne, takie jak apatia czy drażliwość, występują jednak wcześniej niż problemy z pamięcią, dlatego trudno jest w porę zareagować. Musimy zatem zrozumieć, dlaczego te objawy się pojawiają i w jaki sposób powiązane są z deficytami poznawczymi – podkreśla autorka analizy dr Yao-Ying Ma.

Badając model choroby Alzheimera, naukowcy zidentyfikowali w jądrze półleżącym receptory CP-AMPA (przepuszczalne dla jonów wapnia), które biorą udział w szybkim przekaźnictwie synaptycznym. Receptory te, zazwyczaj nieobecne w tej części mózgu, pozwalają jonom wapnia wnikać do komórek nerwowych. Nadmiar wapnia prowadzi z kolei do zaburzeń funkcji synaptycznych oraz wywołuje wiele zmian wewnątrzkomórkowych, które mogą powodować obumieranie neuronów.

Ta utrata połączeń synaptycznych powoduje problemy z motywacją. Ukierunkowanie leczenia na receptory CP-AMPA i blokowanie ich mogłoby zatem opóźnić rozwój choroby Alzheimera.

– Jeśli uda nam się opóźnić zmiany patologiczne w jednym z dotkniętych obszarów, na przykład w jądrze półleżącym, może to przyczynić się do opóźnienia zmian chorobowych także w innych obszarach – komentuje dr Ma.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.