Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Bezsenność w wieku średnim może wróżyć problemy poznawcze na emeryturze

Źródło: Paweł Wernicki/PAP, DOI 10.1177/08982643221078740
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 25.05.2022
 
 
Długotrwałe objawy bezsenności w wieku średnim mogą stwarzać ryzyko pogorszenia funkcjonowania poznawczego w późniejszym życiu. Dlatego bezsenność powinna być leczona jak najwcześniej – informuje „Journal of Aging and Health”.
Wcześniejsze prace wykazały, że istnieje wiele mechanizmów, które mogą wyjaśniać, w jaki sposób sen może wpływać na funkcje poznawcze. Fińskie badanie jest jednak wyjątkowe ze względu na długi okres obserwacji.

Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach badali rozwój objawów bezsenności w wieku średnim oraz ich wpływ na pamięć, zdolność uczenia się i koncentrację po przejściu na emeryturę. Okres obserwacji wynosił od 15 do 17 lat. Jak wynika z tego badania, długotrwałe objawy bezsenności i późniejsze gorsze funkcjonowanie poznawcze mają wyraźny związek.

– Wyniki wskazują, że ciężkie objawy bezsenności wiązały się z gorszymi funkcjami poznawczymi wśród osób, które były na ustawowej emeryturze – wskazał dr Antti Etholén.

Jak zaobserwowano, problemy z pamięcią, zdolnością uczenia się i koncentracją narastały wraz z przedłużaniem się objawów bezsenności.

Jeśli bezsenność ustąpiła z biegiem lat, stwierdzono również lepsze funkcjonowanie poznawcze w wieku emerytalnym w porównaniu z utrzymującymi się problemami.

Zdaniem naukowców długotrwałe objawy bezsenności należy uznać za czynniki ryzyka słabego funkcjonowania poznawczego.

– Na podstawie naszych ustaleń uzasadniona byłaby wczesna interwencja w walce z objawami bezsenności lub działania mające na celu poprawę jakości snu – powiedziała profesor Tea Lallukka.

Istnieje wiele sposobów na poprawę jakości snu – m.in. regularność rytmu snu, odpowiednia temperatura i jasność środowiska snu, optymalny czas ćwiczeń fizycznych, spożywania kawy i posiłków.

Jednak prof. Lallukka uważa, że nadal potrzebne są badania interwencyjne, aby ustalić wpływ środków wspierających dobry sen. – Byłoby interesujące, aby rzucić więcej światła na przykład na to, czy leczenie bezsenności może również spowolnić rozwój zaburzeń pamięci – wskazała prof. Lallukka.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.