Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Białka odpowiedzialne za udary i zawały serca u pacjentów z COVID-19

Redaktor: Monika Stelmach |Data: 12.01.2022
 
 
Naukowcy zidentyfikowali pięć białek, które wywołują udary i zawały serca u pacjentów z COVID-19. Wyniki ich badań zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego „eLife”.
Po zakażeniu organizmu koronawirus zaczyna wytwarzać 29 białek. Następnie powstaje nowa cząstka wirusa, która wytwarza 29 nowych białek, i tak dalej. Choć globalna pandemia trwa już od 2 lat, wciąż nie wiadomo, które białka wirusa SARS-CoV-2 są odpowiedzialne za przypadki choroby naczyniowej uszkadzającej tętnice i żyły.

Naukowcy wspierani przez finansowany ze środków UE projekt SweetBrain (A new perspective on the metabolic pathway to neuronal dysfunction: Using organs on a chip to elucidate the role of the brain microvasculature) zidentyfikowali białka wirusowe, które wywołują udary i zawały serca u pacjentów z COVID-19. Wyniki ich badań zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego „eLife”.

Zespół izraelskich naukowców dokonał istotnego przełomu, „zaglądając pod maskę wirusa”, jak mówi dr Ben Maoz, współautor badania z Uniwersytetu w Tel Awiwie, uczelni pełniącej rolę koordynatora projektu, w artykule opublikowanym w serwisie The Times of Israel. Odkrycie to było możliwe dzięki analizie wszystkich 29 białek wytwarzanych przez wirus SARS-CoV-2. Jej celem było wskazanie związków uszkadzających układ naczyniowy. Zespół zidentyfikował pięć białek wirusa SARS-CoV-2 powodujących problemy z krążeniem.

Droga do opracowania nowych leków
– Zakażenie koronawirusem nie dotyka wyłącznie układu oddechowego, jak sądzono na początku. Udało nam się wskazać białka, które zwiększają ryzyko wystąpienia u pacjenta udaru, zawału serca i innych problemów związanych z układem naczyniowym. Nasze odkrycie może pomóc naukowcom w opracowywaniu leków zwalczających skutki oddziaływania koronawirusa na układ krążenia, ponieważ teraz wiadomo, które białka wirusowe wywołują problemy – tłumaczy dr Maoz.

Naukowcy przygotowali symulację ludzkiego układu naczyniowego i zbadali działanie wszystkich 29 białek koronawirusa. W oparciu o tę analizę wskazali, które z tych białek wpływają na układ krążenia, oraz opisali, na czym polega ten wpływ.

– Nie tylko ustaliliśmy, które białka negatywnie oddziałują na układ naczyniowy, ale dowiedzieliśmy się także, w jaki sposób wywierają wpływ. Odkryliśmy, że białka te zmniejszają szczelność naczyń, które stają się bardziej porowate i nie są w stanie odpowiednio utrzymać cieczy. Informacje te będzie można wykorzystać w pracach nad nowymi lekami – dodaje dr Maoz.

Dekonstrukcja COVID-19
Odkrycie to może stać się podstawą doskonalszych metod leczenia COVID-19. – Dotychczas zakażenie wirusem leczono z zastosowaniem podejścia całościowego, mimo że wpływa ono w niejednakowy sposób na różne części ciała. Wszystkie dowody wskazują, że wirus poważnie uszkadza naczynia krwionośne lub komórki śródbłonkowe wyściełające te naczynia. Mam nadzieję, że nasze badanie okaże się pomocne w opracowywaniu bardziej ukierunkowanych terapii – wyjaśnia dr Maoz.

Realizacja projektu SweetBrain zakończy się w sierpniu 2025 roku.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.