Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czy jedno białko może powodować jednocześnie chorobę Parkinsona oraz MSA?

Źródło: a-Synuclein strains cause distinct synucleinopathies after local and systemic administration, Nature, DOI: 10.1038/nature14547
Autor: Andrzej Kordas |Data: 29.06.2015
 
 
W zależności od kształtu agregatów synukleiny mogą one przyczyniać się do rozwoju różnych chorób neurologicznych
Agregaty alfa-synukleiny mogą powodować co najmniej kilka chorób neurodegeneracyjnych. Naukowcy z Holandii odkryli zaś, że w zależności od ich kształtu - 'cylindrycznego' lub 'taśmowatego' mogą one prowadzić do rozwoju choroby Parkinsona lub zaniku wieloukładowego.

W chorobach neurodegeneracyjnych bardzo często dochodzi do zaburzeń komunikacji między komórkami nerwowymi oraz z ich utratą w niektórych rejonach mózgu. W przypadku niektórych schorzeń ich powstanie wiąże się z alfa-synukleiną. Jej dokładna funkcja nie została w pełni poznana, sugeruje się jednak, że może ona brać udział właśnie w komunikacji między neuronami. W chorobach takich jak ch. Parkinsona, zanik wieloukładowy czy demencja z ciałkami Lewy'ego dochodzi zaś do formowania się agregatów tego białka. Aby poznać dokładniej rolę agregatów białkowych, naukowcy wyizolowali ich różne formy ('cylindryczne', przypominające spaghetti lub szeroki, 'taśmowate') a następnie wprowadzili je do układu nerwowego i krwioobiegu szczurów. Okazało się, że w zależności od kształtu podanych agregatów zwierzęta rozwijały objawy choroby Parkinsona (‘cylindryczne’) lub zaniku wieloukładowego (’taśmowate’). Naukowcy wskazują, że dzięki ich odkryciu możliwe staje się rozpoczęcie badań nad lekami, które przeciwdziałałyby tworzeniu się konkretnych typów agregatów alfa-synukleiny. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach Nature.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe