NEUROLOGIA
Choroba Alzheimera
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Freepik.com/Kjpargeter

Dieta a ryzyko choroby Alzheimera

Autor: Alicja Wesołowska |Data: 19.07.2017
 
 
Naukowcy zidentyfikowali wzorzec odżywiania, który łączy się z obecnością we krwi markerów stanów zapalnych. Seniorzy, których dieta opiera się na tym wzorcu, mają mniejszą objętość istoty szarej w mózgu i problemy z funkcjami kognitywnymi.
- Odkryliśmy, że osoby, które jedzą mniej produktów zawierających kwas omega-3, wapń, witaminy E, D, B5 i B2 mają więcej biomarkerów stanów zapalnych – skomentował dla portalu Medscape dr Yian Gu z Uniwersytetu w Columbii, współautor badania. – Taki wzorzec odżywiania nie służy mózgowi i źle wpływa na procesy poznawcze.

Dane z badania, na jakie powołuje się dr Gu, zaprezentowano w poniedziałek (17.07) na Alzheimer's Association International Conference (AAIC). Wynika z nich, że jedzenie ryb, orzechów, produktów zawierających kwasy tłuszczowe omega-3 i foliany może mieć związek z mniejszym ryzykiem choroby Alzheimera i lepszym funkcjonowaniem mózgu w podeszłym wieku. Podobne działanie wykazują również diety śródziemnomorskie.

Wcześniejsze badania potwierdziły związek między chronicznymi stanami zapalnymi a zwiększonym ryzykiem zachorowania na alzheimera. Zespół dr. Gu wykazał związek między zwiększonym poziomem białka C-reaktywnego (CRP), poziomem interleukiny-6 (IL6), a mniejszą objętością mózgu i gorszym funkcjonowaniem poznawczym.

W najnowszym badaniu, które skupiało się na wpływie diety, wzięło udział 330 uczestników. Każdemu z nich zmierzono poziom markerów stanów zapalnych CRP i IL6 oraz przeprowadzono strukturalny rezonans magnetyczny. Uczestnicy badania wypełnili składający się z 61 pytań kwestionariusz, w którym pytano ich o pożywienie, jakie przyjmowali w ciągu ostatniego roku.

Używając zebranych w ten sposób danych naukowcy – przy wykorzystaniu modelu statystycznego – stworzyli wzorzec diety, który ma związek ze stanami zapalnymi (inflammation-related nutrient pattern - INP).

- INP to kombinacja 24 składników odżywczych, z których każdy ma inne znaczenie – podkreśla w rozmowie z Medscape dr Gu. – Np. kwas omega-3 jest „nacechowany negatywnie”: im rzadziej przyjmowany, tym wyższy ostateczny wynik na skali INP.

Uczestnicy badania zostali poddani licznym testom neurologicznym i psychologicznym, w których badano ich pamięć, zdolności językowe, wykonawcze i wzrokowo-przestrzenne. Na podstawie tych testów określono średnią wartość zdolności kognitywnych u każdego z badanych.

Okazało się, że INP koreluje dodatnio z poziomem CRP (p = 0,009) i IL6 (p < 0,0001). Analiza wykazała też znaczący związek pomiędzy INP i zdolnościami wzrokowo-przestrzennymi (p = 0,015) oraz objętością istoty szarej w mózgu (p = 0,002). Pod uwagę wzięto inne czynniki takie jak wiek badanych, ich płeć, grupę etniczną, z jakiej pochodzą, BMI (indeks masy ciała) czy liczbę spożywanych kalorii.

Naukowcy podkreślają jednak, że zbyt wcześnie, by na podstawie badania układać rekomendacje dotyczące diety. Możliwe, że w grę wchodzą także inne, nieuwzględnione w badaniu, czynniki.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe