Specjalizacje, Kategorie, Działy

FDA zatwierdza iloperydon w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej

Udostępnij:
Iloperydon w postaci tabletek (Fanapt) będzie stosowany w ostrym leczeniu epizodów maniakalnych lub mieszanych związanych z chorobą afektywną dwubiegunową typu I u dorosłych.
Iloperydon jest mieszanym antagonistą receptora dopaminy D2/serotoniny 5-HT2A i należy do klasy atypowych leków przeciwpsychotycznych. Po raz pierwszy został zatwierdzony przez FDA w 2009 r. do stosowania w ostrym leczeniu schizofrenii u dorosłych.

Najnowsze zatwierdzenie opierało się na wynikach randomizowanego badania III fazy z podwójnie ślepą próbą i grupą kontrolną placebo, które wykazało, że pacjenci z manią w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej leczeni iloperydonem uzyskali znacznie lepsze wyniki w porównaniu z otrzymującymi placebo, przy czym poprawa nastąpiła już 14 dni po podaniu dawki początkowej.

„Epizody maniakalne lub mieszane związane z chorobą afektywną dwubiegunową typu I to bardzo złożone schorzenia, które wymagają wielu niezawodnych opcji zaspokajających indywidualne potrzeby pacjenta. Fanapt jest znanym środkiem terapeutycznym, który oferuje elastyczne dawkowanie o dobrze znanym profilu bezpieczeństwa” – powiedział dr Mihael H. Polymeropoulos, prezes, dyrektor generalny i prezes zarządu producenta leków Vanda Pharmaceuticals.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.