NEUROLOGIA
Choroba Parkinsona
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Created by Xb100 - Freepik.com

Lek na cukrzycę pomoże w leczeniu choroby Parkinsona

Źródło: News-medical/Lancet/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 09.08.2017
 
 
Eksenatyd, agonista peptydu glukagonopodobnego typu 1 (GLP-1) używany często w leczeniu cukrzycy działa neuroprotekcyjnie – dowiedli naukowcy.
W jednoośrodkowej, randomizowanej, podwójnie ślepej i kontrolowanej placebo próbie klinicznej wzięli udział pacjenci ze średnio zaawansowaną chorobą Parkinsona, w wieku od 25 do 75 lat. Przydzielono ich do dwóch grup: pierwsza z nich (n=32) przyjmowała podskórnie zastrzyk eksenatydu (2 mg) raz w tygodniu przez okres 48 tygodni – jako dodatek do ich standardowych lekarstw. Druga grupa (n=30) przyjmowała przez ten czas placebo. Stan zdrowia uczestników monitorowany był przez 12 tygodniu po zakończeniu badania.

Naukowcy chcieli przekonać się, czy po zakończeniu badania jego efekt odbije się na wynikach w Ujednoliconej Skali Oceny Choroby Parkinsona (Unified Parkinson’s Disease Rating Scale) – na podskali dotyczącej zaburzeń ruchu.

Po 60 tygodniach od zakończenia badania wyniki mierzone tą skalą poprawiły się o 1 punkt w grupie pacjentów przyjmujących eksenatyd (95 proc. CI −2,6 to 0,7) i pogorszyły się o 2,1 pkt w grupie placebo (−0,6 to 4,8). Średnia różnica wyniosła -3,5 punktów (−6,7 do −0,3; p=0,0318).

Reakcje na zastrzyki były podobne w obu grupach.

Naukowcy nie mają pewności, czy eksenatyd wpływa w jakiś sposób na procesy leżące u podłoża choroby i w ten sposób poprawia stan pacjentów, czy może tylko opóźnia postęp objawów choroby – zamierzają przekonać się o tym, przygotowując kolejne próby kliniczne.

Wyniki badania opublikowane zostały w czasopiśmie Lancet.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe