Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Mikroplastik uszkadza mózg

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Marek Matacz/PAP, ScienceDirect
Badania wskazują, że cząstki mikroplastiku mogą przenikać przez barierę krew-mózg. Gromadzą się w komórkach mikrogleju, pogarszając ich zdolności do mnożenia się i z czasem prowadząc do ich śmierci. Co roku do środowiska trafia 8 mln ton plastiku – zwracają uwagę naukowcy z koreańskiego Instytutu Naukowo-Technologicznego Daegu Gyeongbuk (DGIST).
Pod wpływem promieni UV, morskich fal i innych czynników odpady z tworzyw rozpadają się na coraz mniejsze fragmenty, aż tworzą mikroskopijne cząstki. Konsumuje je np. plankton, a potem trafiają one do łańcucha pokarmowego, gdzie ostatecznie mogą zostać spożyte przez ludzi.

Badacze przez 7 dni podawali myszom doustnie plastikowe cząstki o średnicy do 2 mikrometrów. Jak zauważyli, cząstki pokonywały barierę krew-mózg, która zwykle chroni delikatny narząd przed toksycznymi substancjami.

Według naukowców przechodzenie stałych cząstek przez tę zaporę jest nietypowe. Okazało się przy tym, że plastik gromadzi się w towarzyszącym neuronom komórkach mikrogleju, pogarszając ich zdolności do mnożenia się i z czasem prowadząc do ich śmierci w procesie zwanym apoptozą.

Jak tłumaczą badacze, mikroglej pochłania plastikowe cząstki, ponieważ rozpoznaje je jako zagrożenie. Testy biochemiczne wskazały przy tym, że gdy większa ilość plastiku zgromadzi się w komórkach, staje się on dla nich toksyczny.

– Badanie wskazuje, że mikroplastik, szczególnie cząstki o średnicy 2 mikrometrów lub mniejsze, zaczyna odkładać się w mózgu nawet po krótkim czasie ich konsumpcji, w ciągu siedmiu dni. Skutkuje to apoptozą, zmianami w odpowiedzi immunologicznej i reakcjami zapalnymi. Na podstawie tych eksperymentów planujemy przeprowadzić kolejne badania kumulacji mikroplastiku w mózgu i mechanizmów jego neurotoksyczności – mówi dr Seong-Kyoon Choi, jeden z autorów publikacji, która ukazała się w piśmie „Science of The Total Environment”.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.