Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Nowy lek nadzieją dla chorych na schizofrenię

Źródło: Damian Matusiak, The New England Journal of Medicine, Medscape
Autor: Monika Stelmach |Data: 18.08.2022
 
 
Tagi: schizofrenia
Schizofrenia jest trudną do leczenia chorobą, ponadto bardzo stygmatyzującą dotkniętych nią pacjentów – dlatego coraz skuteczniejsze leki są na wagę złota. I prawdopodobnie jeden z takich istnieje, co sugerują wyniki badania EMERGENT-2.
KarXT to lek będący połączeniem ksanomeliny – agonisty receptora muskarynowego z chlorkiem trospium – antycholinergikiem. Dotychczasowe badania wskazywały, że środek ten pomaga złagodzić objawy psychozy i nie jest związany z przyrostem masy ciała ani sedacją, co pokazało badanie fazy II sprzed roku, które opublikowano na łamach „The New England Journal of Medicine”.

Do badania III fazy włączono 252 osoby dorosłe między 18. a 65. rokiem życia, u których zdiagnozowano schizofrenię i które doświadczały objawów psychotycznych. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do otrzymywania leku lub placebo dwa razy dziennie. Pierwszorzędowym punktem końcowym była zmiana w stosunku do wartości wyjściowej w całkowitym wyniku PANSS w 5. tygodniu.

Wyniki wykazały statystycznie i klinicznie istotne zmniejszenie PANSS aż o 9,6 punktu w grupie badawczej w porównaniu z osobami grupy placebo. Ponadto wystąpiło wczesne i utrzymujące się zmniejszenie nasilenia objawów psychotycznych – począwszy od 2. tygodnia utrzymywało się we wszystkich punktach czasowych badania. Lek okazał się dobrze tolerowany i – co najważniejsze – nie był związany z częstymi problematycznymi zdarzeniami niepożądanymi obecnych terapii, takimi jak przyrost masy ciała, sedacja i zaburzenia ruchowe.

Wyniki są bardzo obiecujące i pomyślne, tym bardziej że 20–33 proc. pacjentów nie reaguje na konwencjonalne leczenie; wielu ma zły stan funkcjonalny i niską jakość życia pomimo trwającego wiele lat leczenia dostępnymi lekami przeciwpsychotycznymi.

Producent leku planuje złożyć wniosek o rejestrację KarXT w połowie 2023 roku; oprócz schizofrenii trwają badania nad zastosowaniem w innych schorzeniach psychiatrycznych i neurologicznych, w tym w chorobie Alzheimera.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.