Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Szczepienie przeciwko grypie nie zwiększa ryzyka zespołu Guillaina-Barrego

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Damian Matusiak, doi:10.1001/jamanetworkopen.2022.32571
W ostatnich kilkudziesięciu latach pojawiły się prace sugerujące, że szczepienie przeciwko grypie może być jedną z przyczyn zespołu Guillaina-Barrego. Tajwańscy badacze na łamach „The JAMA Network Open” przedstawili ważne dowody przeczące wspomnianym wcześniejszym doniesieniom.
Jednym z najgłośniejszych i najbardziej przekonujących dowodów na związek między szczepieniem przeciwko grypie a zespołem Guillaina-Barrego (GBS) było badanie przeprowadzone podczas wybuchu epidemii świńskiej grypy w Stanach Zjednoczonych w 1976 roku, które wykazało, że szczepionka przeciw grypie zwiększyła ryzyko GBS nawet ośmiokrotnie. Zdaniem badaczy, było ono najwyższe między 2. a 3. tygodniem od zaszczepienia.

Biorąc pod uwagę fakt, że osoby starsze są zdecydowanie bardziej narażone zarówno na GBS, jak i ciężki przebieg grypy (stąd konieczność profilaktyki) postanowiono dokonać weryfikacji stanu wiedzy, tym bardziej że po 40 latach dysponujemy znacznie doskonalszymi szczepionkami.

Przeanalizowano dane ponad 13 milionów osób powyżej 65. roku życia, które w latach 2003–2017 zostały poddane szczepieniu przeciwko grypie; niezbędne do obliczeń informacje uzyskano z bazy danych Taiwan’s National Health Insurance. Analizowany przedział czasowy obejmował pierwsze 180 dni po szczepieniu. Spośród 13 482 122 zaszczepionych zaledwie 374 hospitalizowano z powodu wystąpienia zespołu Guillaina-Barrego. Obliczono wprawdzie współczynnik zapadalności z wyszczególnieniem czasu po szczepieniu (między 1 a 7, 1 a 14 oraz 1 a 42), lecz w żadnym przypadku nie osiągnięto istotności statystycznej. Podobnie nie odnotowano istotnych różnic w zapadalności w różnych podgrupach wiekowych oraz ze schorzeniami współistniejącymi.

Innymi słowy – szczepienie przeciwko grypie nie zwiększa ryzyka wystąpienia GBS u osób powyżej 65. roku życia, a efekt ten jest niezależny od postępującego wieku i stanu zdrowia. Dlatego ważne jest zachęcanie do sięgania po najskuteczniejszą metodę profilaktyki.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.