Specjalizacje, Kategorie, Działy

TMT 2021: Choroby neurologiczne w praktyce klinicznej lekarza POZ

Udostępnij:
28 kwietnia podczas Top Medical Trends eksperci, praktycy, doświadczeni neurolodzy mówili o farmakoterapii migreny oraz o najczęstszych problemach, związanych z pacjentem chorującym na demencję i padaczkę. Na co lekarze POZ muszą zwrócić szczególną uwagę? O czym powinni wiedzieć?
Przedostatni dzień konferencji rozpoczął się sesją neurologiczną, której przewodniczył prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak. Ekspert przywitał uczestników, przedstawił prelegentów sesji, zapowiedział trzy wystąpienia oraz otworzył konferencję swoim wykładem, który dotyczył nowych sposobów leczenia migreny.

Prof. Konrad Rejdak podkreślił, że migrena pozostaje najczęstszą chorobą neurologiczną, która obarczona jest największymi kosztami socjoekonomicznymi.

Według badań zaprezentowanych podczas wykładu, u pacjentów z przewlekłą migreną 3 przeciwciała monoklonalne CGRP były dobrze tolerowane i zmniejszyły liczbę dni z silnym bólem głowy.
- Nowoczesne terapie immunologiczne ukierunkowane na układ CGRP przybliżają nas do skutecznej prewencji bólów migrenowych i poprawy jakości życia pacjentów - stwierdził prof. Konrad Rejdak.

Jako druga wystąpiła dr n. med. Anna Barczak, mówiąca o pacjencie z demencją w praktyce lekarza POZ. Doktor odpowiedziała na pytanie, jak rozpoznać otępienie oraz wyjaśniła, na czym polega skuteczne leczenie. Prelegentka podkreśliła również, że rozpoznanie otępień jest złożonym i wieloetapowym procesem, najczęściej wymagającym doświadczenia w tej dziedzinie i specjalistycznych badań, których lekarz POZ nie może zlecić.

- Specjalista, najczęściej lekarz neurolog, psychiatra, geriatra czy psychogeriatria, powinien być biegły w diagnozowaniu i leczeniu chorób neurozwyrodnieniowych, aby maksymalnie skrócić proces diagnostyczny w celu wdrożenia leczenia - mówi dr Anna Barczak.

- W gabinecie lekarza POZ można dokonać wstępnej selekcji pacjentów, którzy wymagają diagnostyki w kierunku chorób neurozwyrodnieniowych, a najważniejszym zadaniem jest odróżnienie procesu otępiennego od innych schorzeń towarzyszących wiekowi podeszłemu, włączając w to fizjologię starzenia się - dodaje dr Barczak.

Mówiąc o leczeniu, prelegentka wspomniała, że farmakoterapia w przypadku procesów otępiennych ma łagodzić objawy towarzyszące chorobie i potencjalnie spowalniać jej postęp, a nie ją wyleczyć, o czym powinien wiedzieć zarówno pacjent, jak i jego rodzina. Jeśli jest taka potrzeba, włączane są leki łagodzące objawy psychiatryczne.

Jednym z wykładowców sesji neurologicznej była dr n. med. Magdalena Bosak, która omówiła trudności, z jakimi borykają się specjaliści w trakcie leczenia pacjentów cierpiących na padaczkę. Dr Barczak wyraźnie podkreśliła, że u młodych ludzi coraz częściej spotykamy się z napadami padaczkowymi, związanymi ze stosowaniem różnych substancji uzależniających.

- Różne zaburzenia metaboliczne, zaburzenia snu, zaburzenia psychogenne, objawy konwersyjne bardzo często mylone są z padaczką, natomiast w takiej codziennej praktyce lekarza POZ, będą to najczęściej omdlenia kardiogenne - wspomina dr Magdalena Bosak.

- Podstawą diagnostyki padaczki jest wywiad, który dobrze przeprowadzony może przyspieszyć postawienie diagnozy, natomiast nieocenioną rolę w diagnostyce objawów odgrywa obecnie możliwość nagrywania ich za pomocą telefonu komórkowego - dodała dr Bosak.

Po wystąpieniu dr Magdaleny Bosak uczestnicy mogli zadawać pytania wykładowcom i przysłuchiwać się dyskusji ekspertów. Najwięcej wątpliwości budziły tematy związane z nowymi możliwościami leczenia migreny w kontekście COVID-19. Podczas debaty prelegenci omówili również działanie marihuany medycznej na pacjentów chorujących na padaczkę i otępienie.

Tego dnia w ramach Top Medical Trends odbyła się również sesja „Hipertensjologia”, w której wykłady wygłosili dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. dr hab. n. med. Andrzej Tykarski i dr hab. n. med. Marcin Barylski.

Kolejnym blokiem tematycznym, wzbudzającym ogromne zainteresowanie wśród uczestników, była sesja Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran pod przewodnictwem dr hab. n. med. Beaty Mrozikiewicz-Rakowskiej. Wzięli w niej udział członkowie PTLR, którzy wygłosili wykłady: „Gdzie szukać wiadomości o leczeniu ran?”, „Kogo z raną kierować do szpitala - algorytm postępowania”, „Pierwsza pomoc w ranach z infekcją w warunkach POZ”, „Chory z raną trudno gojącą się - co musi wiedzieć lekarz POZ” oraz „Rana nowotworowa - ogólne zasady postępowania”.

W sesji sponsorowanej firmy Biofarm „Czy i czym lekarz POZ może pomóc pacjentowi z zawrotami głowy” dr n. med. Barbara Maciejewska omówiła wybrane przypadki kliniczne oraz sposoby leczenia pacjentów z zawrotami głowy.

Dziewiąty dzień Top Medical Trends zakończył się sesją sponsorowaną „Ból i bezsenność – wyzwania w codziennej praktyce lekarskiej”, podczas której prof. dr hab. n. med. Marek Postuła zaprezentował wykład „Ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Zasady doboru NLPZ w codziennej praktyce klinicznej - czym powinien kierować się lekarz?”. W tej części uczestniczył także prof. dr hab. n. med. Adam Wichniak, który mówił o standardach leczenia bezsenności z uwzględnieniem zastosowania eszopiklonu.

29 kwietnia zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach naukowych:

13:00-14:00 MORFOLOGIA KRWI - PORADNIK PRAKTYKA
prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański

14:00-15:00 DIAGNOSTYKA SEROLOGICZNA CHORÓB ZAKAŹNYCH
dr n. med. Marta Kucharska

15:00-16:00 SPIROMETRIA
dr n. med. Monika Franczuk

16:00-17:00 EKG
prof. dr hab. n. med. Rafał Baranowski

17:00-18:15 RTG KLATKI PIERSIOWEJ U DZIECI
dr hab. n. med. Katarzyna Jończyk-Potoczna

Więcej o programie konferencji na stronie internetowej: www TMT
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.