Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zanieczyszczone powietrze szkodzi mózgom dzieci

Redaktor: Monika Stelmach |Data: 28.09.2022
 
 
Ekspozycja na zanieczyszczenia w powietrzu szczególnie do piątego roku życia upośledza rozwój niektórych rejonów mózgu. Zmiany w tych strukturach powiązano już tymczasem z różnymi zaburzeniami.
Autorzy badania opisanego na łamach pisma „Environmental Pollution” donoszą o związku między stanem mózgu dzieci w wieku od 9 do 12 lat a ich ekspozycją na toksyczne substancje w powietrzu, w okresie płodowym oraz do 8,5 roku życia. Szczególnie istotny okazał się okres do 5. roku życia.

Oprócz tego, im więcej zanieczyszczeń w powietrzu, tym większe szkody w mózgu. Zmiany dotyczyły przede wszystkim istoty białej, która łączy różne obszary mózgu. Pogorszenie jej działania powiązano jak dotąd z różnymi zaburzeniami, m.in. z depresją, lękami, autyzmem.

Co więcej, badacze znaleźli korelację między stężeniem jednej z frakcji zanieczyszczeń – cząsteczek o wielkości do 2,5 mikrona (PM2,5) i rozmiarem struktury zwanej skorupą. Uczestniczy ona w różnych funkcjach – od kontroli ruchu po uczenie się.

Im wyższe było stężenie cząstek, szczególnie w pierwszych 2 latach życia dziecka, tym większa była objętość skorupy. – Większa skorupa towarzyszy często pewnym zaburzeniom psychicznym (schizofrenii, zaburzeniom ze spektrum autyzmu, zespołowi obsesyjno-kompulsywnemu) – mówi Anne-Claire Binter z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal), autorka publikacji.

– W naszym badaniu nowością jest to, że wskazało okresy życia o szczególnej wrażliwości na zanieczyszczenia. Zmierzyliśmy ich stężenie przy wykorzystaniu dokładniejszej skali czasowej, analizując dane z miesiąca na miesiąc. Wcześniejsze badania opierały się na trymestrach ciąży i latach dzieciństwa. My co miesiąc analizowaliśmy wystawienie dzieci na zanieczyszczenia od poczęcia do osiągnięcia 8,5 roku – podkreśla specjalistka.

Dane pochodziły z obserwacji dużej grupy, liczącej aż 3,5 tys. dzieci. Szkodliwe skutki działania zanieczyszczonego powietrza badacze zaobserwowali już przy stężeniach spełniających europejskie normy.

– Jeden z najważniejszych wniosków płynących z tego badania jest taki, że mózg niemowlęcia jest szczególnie wrażliwy na skutki działania zanieczyszczeń powietrza nie tylko w czasie ciąży, na co wskazywały poprzednie badania, lecz również w dzieciństwie – mówi dr Binter.

Badania wymagają dalszych obserwacji i mierzenia tych samych parametrów w tej samej grupie, aby sprawdzić możliwe długofalowe skutki wystawienia mózgu na działanie zanieczyszczeń powietrza.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.