Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Daratumumab jest na liście refundacyjnej

Autor: Maciej Chyziak |Data: 22.06.2021
 
 
W projekcie lipcowej listy refundacyjnej pierwotnie zabrakło daratumumabu stosowanego w terapii szpiczaka plazmocytowego. Po protestach środowiska pacjentów i klinicystów Ministerstwo Zdrowia zadecydowało, że lek będzie jednak finansowany.
Daratumumab w Europie jest zarejestrowany w leczeniu szpiczaka plazmocytowego od 2016 r. Jest on dostępny w prawie wszystkich krajach UE, w różnych schematach terapeutycznych. Jest lekiem o udowodnionej wysokiej skuteczności w terapii szpiczaka plazmocytowego, zarówno u pacjentów nowo zdiagnozowanych, jak i w chorobie nawrotowej lub opornej i w tym wskazaniu był w Polsce dotychczas dostępny (2–4 linia leczenia).

– Daratumumab jest lekiem podstawowym w szpiczaku plazmocytowym. Brak tej możliwości terapeutycznej oddziaływałby bezpośrednio na skuteczność terapii i mocno wpływał na możliwości układania strategii leczenia, gdyż terapia tej choroby jest sekwencyjna – mówił tuż po ogłoszeniu projektu listy refundacyjnej prof. Dominik Dytfeld, prezes Zarządu Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego.

Na świecie do tej pory lekiem, o którym mowa, zostało przeleczonych niemal 190 tys. pacjentów (w ramach różnych schematów). Jest to lek o zupełnie nowym, szerokim mechanizmie działania, zmieniający biologiczny przebieg choroby i opóźniający kolejne jej nawroty.

– Gdyby ta decyzja została podtrzymana, cofnęłaby to nas, hematoonkologów, o epokę w leczeniu szpiczaka plazmocytowego. Nie widzę i nie znam żadnych medycznych argumentów, aby pozbawić chorych możliwości korzystania z tego leku – dodał prof. Dominik Dytfeld.

Ostatecznie daratumumab znalazł się na lipcowej liście refundacyjnej.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe