Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Obraz kliniczny przerzutów raka neuroendokrynnego do oponiaka przyśrodkowego

Redaktor: Arleta Czarnik |Data: 28.10.2021
 
 
W czasopiśmie „Folia Neuropathologica” przedstawiono przypadek 66-letniej kobiety z przerzutami do oponiaka przyśrodkowego, które były pierwszą manifestacją raka neuroendokrynnego. Według wiedzy autorów jest to pierwsze takie doniesienie w literaturze.
Przerzuty do oponiaka są zjawiskiem rzadkim, ale opisywanym w literaturze. Oponiaki są częstymi pierwotnymi guzami wewnątrzczaszkowymi, które najczęściej stają się biorcami przerzutów.

W czasopiśmie „Folia Neuropathologica” opisano przypadek 66-letniej kobiety, która zgłosiła się do szpitala z gwałtownym pogorszeniem ostrości wzroku i ubytkiem pola widzenia w prawym oku oraz porażeniem nerwu okoruchowego po stronie ipsilateralnej.

W badaniu rezonansu magnetycznego (MRI) stwierdzono dobrze odgraniczony guz, intensywnie wzmocniony kontrastem, jak w typowym oponiaku podstawy czaszki.

Badanie neuropatologiczne wykazało dwa różne morfologicznie fragmenty guza. W bogatej w komórki części guza stwierdzono immunoznakowanie (immunopozytywność) dla CK, chromograniny i SY. W części ubogokomórkowej guza wykryto immunopozytywność dla antygenu błony nabłonkowej (EMA) i wimentyny.

Według wiedzy autorów jest to pierwszy opis rzadkiego przerzutu raka neuroendokrynnego do oponiaka przyśrodkowego, który poprzedzał wystąpienie objawów klinicznych układowego raka neuroendokrynnego.

Pełna treść artykułu: Anna Rzehak, Michał Roman Sobstyl, Teresa Wierzba-Bobrowicz, Piotr Bojarski, Wiesława Grajkowska. Clinical presentation of neuroendocrine cancer metastasis to an anterior clinoid process meningioma invading superior orbital fissure. Folia Neuropathol 2021; 59 (3): 322-326.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.