Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Polskie badanie: W immunologicznym leczeniu czerniaka ważny może być poziom witaminy D

Udostępnij:
Według naukowców z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przy immunologicznym leczeniu zaawansowanego czerniaka ważne może być utrzymanie prawidłowego stężenia witaminy D. Wyniki swoich badań opublikowali na łamach pisma „Cancer”.
Witamina D oddziałuje na organizm na różne sposoby, m.in. reguluje układ odpornościowy – wyjaśniają badacze.

Poznański zespół przeanalizował krew 200 pacjentów leczonych tzw. inhibitorami punktów kontrolnych. Poziom witaminy D był mierzony przed terapią oraz co 12 tygodni w czasie jej trwania.

W grupie z normalnym poziomem witaminy D na terapię pozytywnie odpowiedziało 56 proc. chorych, a spośród pacjentów z niskim poziomem – 36 proc.

W pierwszej grupie rozwój choroby udało się wstrzymać średnio na ponad 11 miesięcy, a w drugiej na znacznie krócej, czyli na niecałe 6 miesięcy.

– Oczywiście witamina D sama w sobie nie jest lekiem przeciwnowotworowym, ale jej prawidłowe stężenie w osoczu jest potrzebne do właściwego działania systemu immunologicznego, w tym do odpowiedzi na leki przeciwnowotworowe, takie jak immunologiczne inhibitory punktów kontrolnych. Naszym zdaniem po odpowiednim potwierdzeniu tych wyników z pomocą randomizowanych badań ocena poziomu witaminy D i jej suplementacja powinny być brane pod uwagę przy leczeniu czerniaka – twierdzi główny autor pracy, dr Łukasz Galus.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.