Specjalizacje, Kategorie, Działy

Program konferencji Prehabilitacja 2023

Udostępnij:
Prehabilitacja, czyli kompleksowe przygotowanie pacjenta do zabiegu, to temat, który zyskuje coraz bardziej na znaczeniu w środowisku medycznym. Dzięki odpowiedniemu podejściu do chorego i właściwym procedurom można leczyć skuteczniej i zwiększyć szanse powrotu pacjenta do zdrowia. Znamy już ramowy program październikowej konferencji, podczas której temat prehabilitacji zostanie kompleksowo omówiony.
Wydarzenie, którego kierownikiem naukowym jest prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz, odbędzie się 13 i 14 października br. w Poznaniu.

Spotkanie rozpocznie się sesją „Prehabilitacja – co wiemy?”, podczas której przedstawione zostaną podstawowe wytyczne, rekomendacje i zalecenia, nie tylko polskie, ale również europejskie i światowe. Mowa będzie także o dofinansowaniu prehabilitacji w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kwestia prehabilitacji jest szczególnie ważna w onkologii – podczas poświęconej temu tematowi sesji będzie między innymi o tym, jak żywić pacjenta onkologicznego, jak z nim rozmawiać w tej szczególnej sytuacji i jak stosować prehabilitację w nowotworach przewodu pokarmowego. Oddzielnie omówione zostaną takie sytuacje szczególne, jak stomia, niedokrwistość, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia i neurologiczne, a także rola farmaceuty w przeglądzie lekowym.

Jak przewidzieć zakażenie miejsca operowanego? Jak przygotować się na gojenie i jego zaburzenia? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą wykładowcy podczas sesji poświęconej gojeniu ran i ich powikłaniom.

Od czasu ostatniej konferencji poświęconej prehabilitacji, w roku 2022, powstało w Polsce co najmniej kilkanaście poradni prehabilitacyjnych. Stworzone od podstaw przez pasjonatów, młodych lekarzy, pielęgniarki, dietetyków, fizjoterapeutów, psychologów, farmaceutów, którzy zaczynali swą przygodę z prehabilitacją od tych właśnie konferencji. W trakcie tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną dokonania już istniejących ośrodków, natomiast pierwszego dnia wydarzenia, podczas warsztatów, prowadzący podpowiedzą, od czego zacząć stworzenie tego typu poradni.

W trakcie konferencji odbędą się także liczne warsztaty praktyczne, dotyczące między innymi przygotowania fizycznego pacjenta, przygotowania żywieniowego, sposobów radzenia sobie ze stresem i pacjentów ze stomią.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i do rejestracji – do 30 czerwca obowiązuje najniższy próg opłaty rejestracyjnej!

PROGRAM
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.