Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Brakuje szczepionek przeciw grypie

Udostępnij:
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło pismo ws. dostępu do szczepionki przeciw grypie. Wnioskodawczyni wskazała, że brak jest informacji o sposobie dystrybucji oraz dostępu do szczepionki Fluenz Tetra.
Po zaszczepieniu pierwszą dawką czteroletniego dziecka wnioskodawczyni, czekając na dostępność drugiej dawki preparatu, dowiedziała się, że nie będzie dostawy szczepionki. Mimo ciągłego kontaktu z aptekami i ich monitorowania nie udało się nabyć szczepionki na rynku ogólnodostępnym. W tej sytuacji pacjenci, którzy przyjęli pierwszą dawkę, nie mogą kontynuować szczepienia.

Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego RPO Piotr Mierzejewski interweniował u dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia Łukasza Szmulskiego. Poprosił go o stanowisko i informacje o podjętych lub planowanych działaniach.

Szczepionka Fluenz Tetra była dostępna od 1 listopada 2023 r. odpłatnie dzieciom po ukończeniu 24. miesiąca do 18 lat. Do 50-proc. refundacji lub uzyskania bezpłatnej szczepionki wymagana jest recepta od lekarza na szczepionkę przeciw grypie. Receptę na szczepionkę bez refundacji (pełnopłatną) może wystawić również farmaceuta. Bezpłatna dostępność do szczepionki przysługuje pacjentom na podstawie recepty z wpisanym kodem uprawnienia dodatkowego „DZ” – w przypadku dzieci do ukończenia 18. roku życia lub „S” – w przypadku dorosłych po ukończeniu 65. roku życia. Uprawnienia do refundowanej szczepionki przeciw grypie wynikają z uprawnień i ubezpieczenia zdrowotnego.

W Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w zależności od sezonu epidemicznego. Szczyt zachorowań jest zwykle między styczniem a marcem. Grypa powoduje zachorowania o charakterze epidemii, występujących co sezon, lub pandemii, powtarzających się co kilkanaście–kilkadziesiąt lat, które mają zasięg ogólnoświatowy.

Opracowanie: INK
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.