Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Chodzenie pomaga w zapobieganiu bólom krzyża

Udostępnij:

Jak wykazały najnowsze badania opublikowane w „The Lancet”, osoby z nawracającym bólem w części lędźwiowej kręgosłupa mogą dwukrotnie wydłużyć czas bez dolegliwości dzięki regularnym spacerom.

Około 800 milionów ludzi na całym świecie cierpi na bóle krzyża, które są główną przyczyną niepełnosprawności i obniżonej jakości życia. Niezwykle częstą cechą tego typu problemów jest ich nawracanie – u 7 na 10 osób, które doszły do siebie po epizodzie bólu odcinka krzyżowego, dolegliwości wracają w ciągu roku.

Badanie kliniczne przeprowadzone przez grupę ekspertów ds. bólu kręgosłupa przy Macquarie University w Sydney potwierdziło, że chodzenie może być skuteczną, opłacalną i dostępną dla wszystkich metodą pomocy.

Średni okres bez nawrotu był dłuższy prawie o 100 dni

W badaniu wzięło udział 701 dorosłych, którzy wyzdrowieli po niedawnym epizodzie bólu krzyża. Losowo przydzielono ich do półrocznego programu opartego na spacerowaniu i sześciu sesjach edukacyjnych pod okiem fizjoterapeuty lub do grupy kontrolnej. Uczestników obserwowano przez okres od roku do trzech lat.

– W grupie spacerowej występowało mniej bólów ograniczających aktywność w porównaniu z grupą kontrolną, a średni okres bez nawrotu był dłuższy: 208 dni wobec 112 dni – wyjaśnia prof. Mark Hancock, jeden z autorów badania.

Jak podkreśla, chodzenie to tania, powszechnie dostępna i prosta aktywność fizyczna, którą może wykonywać niemal każdy, niezależnie od położenia geograficznego, wieku czy statusu społeczno-ekonomicznego.

– Nie wiemy dokładnie, dlaczego chodzenie jest tak dobre w zapobieganiu bólom pleców, ale prawdopodobnie obejmuje to połączenie delikatnych ruchów oscylacyjnych, obciążania i wzmacniania struktur i mięśni kręgosłupa, relaksacji i łagodzenia stresu oraz uwalniania endorfin – tłumaczy.

– Poza tym oczywiście chodzenie wiąże się z wieloma innymi korzyściami zdrowotnymi, w tym z lepszym zdrowiem układu krążenia, poprawą gęstością kości, utrzymywaniem prawidłowej masy ciała i lepszym zdrowiem psychicznym – dodaje.

Chodzenie nie tylko poprawia jakość życia, ale redukuje koszty opieki zdrowotnej

Autorzy publikacji podkreślają, że chodzenie nie tylko poprawiło jakość życia badanych osób, ale także zmniejszyło potrzebę szukania pomocy zdrowotnej, a więc zredukowało czas i koszty o mniej więcej połowę.

– Badane wcześniej interwencje oparte na ćwiczeniach mają zazwyczaj charakter grupowy i wymagają ścisłego nadzoru klinicznego oraz drogiego sprzętu, w związku z czym są mało dostępne dla większości pacjentów – podkreślają. – My wykazaliśmy, że chodzenie to skuteczna i łatwo dostępna metoda, która może zostać z powodzeniem wdrożona na znacznie większą skalę niż inne formy ćwiczeń.

Zespół chce teraz zbadać, w jaki sposób można włączyć opisywane podejście zapobiegawcze do rutynowej opieki nad pacjentami doświadczającymi nawracającego bólu krzyża.

Menedzer Zdrowia youtube

 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.