Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Otyłe kobiety w ciąży a ryzyko powikłań

Udostępnij:

Przybieranie na wadze w czasie ciąży powinno być u otyłych kobiet mniejsze, niż się zaleca, i nie musi przekraczać 5 kg, by uniknąć powikłań – wynika z najnowszych badań. Przytyć powinny jedynie matki z prawidłową masą ciała lub te z nadwagą.

Szwedzcy specjaliści z Instytutu Karolińska przekonują o tym na łamach pisma „Lancet”. Podważają oni obowiązujące obecnie zalecenia, że kobiety otyłe (ze wskaźnikiem BMI powyżej 30 pkt) powinny w czasie ciąży przytyć o 5–9 kg. Z kolei kobiety z mniejszą masą ciała (BMI poniżej 30 pkt) powinny w czasie ciąży przytyć o 11,5–16 kg.

Troska o zdrowie kobiet otyłych w czasie ciąży 

Naukowcy twierdzą, że w przypadku kobiet otyłych te zalecenia można złagodzić, a nawet się z nich wycofać. Oznacza to, że mogą one bezpiecznie przytyć do 5 kg. Co więcej, u kobiet z otyłością olbrzymią (BMI powyżej 40 pkt) korzystniejsze jest, gdy tycie w ogóle nie wystąpi albo będzie jedynie niewielkie.

Badacze Instytutu Karolińska przypominają, że obowiązujące zalecenia w tym zakresie od dawna były podważane. Powołują się na własne obserwacje, z których wynika, że zdrowie kobiet otyłych w czasie ciąży, jak też ich dzieci, nie jest bardziej zagrożone, gdy mniej tyją – poniżej 5 kg.

Przebadano 15 760 otyłych kobiet z ciążą pojedynczą, zamieszkałych w Sztokholmie oraz na Gotlandii (w ramach badania o nazwie Stockholm-Gotland Cohort Study). Spośród nich 11 667 miało otyłość pierwszego stopnia (BMI od 31 do 35 pkt), 3160 – drugiego stopnia (BMI 35–40 pkt), a 933 – trzeciego stopnia (BMI powyżej 40 pkt). Obserwacje prowadzono w latach 2008–2015.

Ryzyko powikłań u kobiet z nadmierną masą ciała

Przeanalizowano dziesięć najczęściej występujących w czasie ciąży powikłań związanych z nadmierną masą ciała. Są to stan przedrzucawkowy (preeklampsja) wywołany nieprawidłowym przepływem krwi w łożysku, skutkujący nadciśnieniem oraz niedotlenieniem płodu. Wymieniane są również cukrzyca ciążowa, nadmierne zatrzymanie masy ciała po porodzie, zaburzenia kardiometaboliczne, nieplanowane cięcie cesarskie, przedwczesny poród, niedowaga lub nadmierna masa ciała dziecka oraz poronienie lub śmierć dziecka.

Wykazano, że ryzyko tego rodzaju poronień nie jest większe, gdy kobieta z otyłością pierwszego i drugiego stopnia będzie tyla mniej niż o 5 kg. W przypadku otyłości trzeciego stopnia masa ciała może nawet w ogóle się nie zwiększyć.

Ryzyko powikłań spada wtedy o 20 proc. – Doszliśmy do wniosku, że zwiększenie się masy ciała w czasie ciąży u kobiet otyłych poniżej obowiązujących obecnie zaleceń jest bezpieczne – zapewnia dr Karl Johansson z Karolinska Instytut. Dodaje, że dla kobiet z otyłością trzeciego stopnia powinny być zupełnie inne, specjalne rekomendacje.

Menedzer Zdrowia facebook

 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.