Specjalizacje, Kategorie, Działy
Patryk Rydzyk

W raku endometrium nie ma badań przesiewowych

Udostępnij:
– Profilaktyka jest najważniejsza. Nie wiem, dlaczego nie ma takiego mechanizmu, który by spowodował, że uświadomimy sobie jej znaczenie – powiedziała podczas panelu poświęconego rakowi endometrium w trakcie konferencji Priorities and Challenges in Polish and European Drug Policy Krystyna Wechmann.
– Nie pamiętamy o tym, że profilaktyka ratuje życie, że jest dużo tańsza od leczenia i że ciągle zbyt często posługujemy się medycyną naprawczą – zauważyła Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Przypomniała, że od lat różne środowiska upominają się o wprowadzenie edukacji zdrowotnej w szkołach. Już od szkoły podstawowej. Jak dotąd te apele pozostają bez odzewu.

Możliwości leczenia chorób ginekologicznych są teraz ogromne. Warto przy tym pamiętać, że leczenie jest skuteczne, jeżeli nowotwór został wykryty we wczesnym stadium choroby. W raku endometrium nie ma badań przesiewowych. Badanie ginekologiczne jest jednak bardzo ważne. Należy o tym przypominać zarówno kobietom w wieku pomenopauzalnym, jak i młodym. Ten rak dotyczy głównie tych pierwszych, ale drugie też mogą na niego zachorować. Ogromna jest zatem rola lekarzy POZ, żeby zadbali o profilaktykę i świadomość swoich pacjentów – skomentowała prezes Wechmann.

Relację z panelu o raku endometrium, który odbył się podczas konferencji Priorities and Challenges in Polish and European Drug, zamieścimy w czerwcowym numerze „Kuriera Medyczego”.

 
Patryk Rydzyk
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.