Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zespół opracuje propozycje zmian w preskrypcji i realizacji recept

Udostępnij:
Minister zdrowia Katarzyna Sójka powołała zespół do spraw preskrypcji oraz realizacji recept na leki gotowe i recepturowe. Gremium ma opracować m.in. propozycje uproszczenia rozwiązań oraz podstawy systemu monitorowania nadmiernego przepisywania i konsumpcji leków.
W skład zespołu – zgodnie z zarządzeniem MZ – weszli przedstawiciele resortu zdrowia oraz konsultanci krajowi w dziedzinach farmacji aptecznej, farmacji przemysłowej, farmacji szpitalnej, w dziedzinie dermatologii i wenerologii, medycyny rodzinnej, okulistyki i pediatrii, a także przedstawiciele Centrum e-Zdrowia, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i Rzecznika Praw Pacjenta.

Zadaniem zespołu jest m.in. opracowanie rozwiązań mających na celu uproszczenie zasad preskrypcji oraz realizacji recept na leki gotowe i leki recepturowe. Zespół ma też opracować podstawy systemu monitorującego i kontrolującego nadmierną preskrypcję oraz konsumpcję leków, a także stworzyć listy proponowanych zmian legislacyjnych dotyczących receptury i leków recepturowych.

Szczegółowe wnioski i rekomendacje zespół ma przygotować w formie raportu. Przewodniczący ma przedstawić ministrowi raport nie później niż do 30 czerwca 2024 r. W przypadku konieczności zmian wynikających z uwag ministra raport ma być ponownie przedstawiony, nie później niż do 31 sierpnia 2024 roku.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.