Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

W Polsce będziemy leczyć bardziej po amerykańsku

Źródło: BL
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 18.09.2013
 
 
-Choroby reumatyczne będziemy w naszym kraju i całej Europie leczyć według nowych wytycznych. Bo EULAR rezygnuje z trwania przy odrębnym, europejskim stanowisku na rzecz rozwiązań zza oceanu. To dobra wiadomość dla pacjentów – mówi prof. Witold Tłustochowicz, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Reumatologii.
Rozmowa z prof. Witoldem Tłustochowiczem, Krajowym Konsultantem w Dziedzinie Reumatologii

-Obowiązujące dotychczas różnice w wytycznych i zaleceniach europejskiego EULARu i amerykańskiego ACR mają – jeśli nie zniknąć zupełnie – to ulec daleko idącemu zatarciu.
-Tak, EULAR się do tego przygotowuje, ogłoszenie nowych wytycznych EULAR ma nastąpić w najbliższym czasie. Będziemy leczyć bardziej po amerykańsku. Bo to nie ACR zmienia swoje zdanie i podejście do leczenia chorób o podłożu reumatoidalnym, a EULAR rezygnuje z trwania przy odrębnym, europejskim stanowisku na rzecz rozwiązań zza oceanu.

-Czy to dobra wiadomość dla pacjentów w Polsce?
-Zdecydowanie. Podejście amerykańskie (na przykład podawanie Methotrexatu od razu w skojarzeniu z innym lekiem modyfikującym) choć bardziej agresywne – uznawane jest za bardziej efektywne. Podobnych przykładów można podać więcej. Ogólnie: amerykańskie podejście daje zatem możliwość bardziej efektywnego leczenia chorób reumatycznych.

-Kiedy zmiany dotrą do Polski.
-Mam nadzieję, że bardzo szybko. Problemem nie będzie ani szybkie przeszczepienie poprawek EULARu na grunt polski, ani leki: wszystkie najistotniejsze za wyjątkiem jednego są już na naszych lekach refundowanych. Wszystko zależy od tego jak szybko zmiany wprowadzą w życie lekarze prowadzący pacjentów.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.