Cichowska-Duma: Za mało pieniędzy na leki

Udostępnij:
Pozytywnie zaopiniowano projekt planu finansowego NFZ na 2019 r. - Mimo rosnących przychodów, na refundację ma być mniej środków, a łączne wydatki na tę kategorię nie osiągają limitów ustalonych w ustawie refundacyjnej - podkreśla Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalny Infarmy
Cichowska-Duma przyznaje, że plan NFZ na 2019 nie odzwierciedla kierunku wyznaczonego przez resort, zgodnie z którym przyszła nowelizacja ustawy refundacyjnej miałaby zapewnić minimalny próg wydatków na leki.

Przychody ogółem Narodowego Funduszu Zdrowia uwzględnione w planie na 2019 rok względem najaktualniejszego planu na rok 2018 wzrastają o ponad 5,5%. Jest to efekt z jednej strony rosnących wydatków publicznych na ochronę zdrowia, wynikających z przyjętej pod koniec ubiegłego roku nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a także z przewidywanych większych przychodów ze składek zdrowotnych odprowadzanych przez obywateli. Rosną również planowane koszty świadczeń opieki zdrowotnej o niemal 5,2% w porównaniu do aktualnego planu na rok 2018.

Mimo tych tendencji wzrostowych, całkowity budżet na refundację spada i zgodnie z planem na 2019 rok ma być niższy o niemal 2% niż obecnie planowany na rok 2018. - Niepokoi również wciąż niski udział procentowy kosztów refundacji w całościowych wydatkach NFZ, mimo zapewnienia w ustawie refundacyjnej do 17% na ten cel. Tymczasem, nawet po uwzględnieniu rezerw, o których wspominał prezes Andrzej Jacyna podczas posiedzenia Sejmowej Komisji ds. Finansów Publicznych, a które w samym dokumencie są rozpisane z przeznaczeniem na refundację, budżet na tę kategorię stanowi mniej niż 16% całkowitego budżetu na świadczenia - mówi Cichowska-Duma.

- Wydatki na leki są efektywnym narzędziem poprawy sytuacji zdrowotnej społeczeństwa i zwiększania oczekiwanej długości życia oraz podnoszenia produktywności obywateli. Inwestycja w skuteczną, nowoczesną farmakoterapię pozwala w perspektywie długoterminowej na znaczące oszczędności, wynikające między innymi z ograniczenia liczby hospitalizacji i powikłań chorób, jak również kosztów społecznych związanych z niesamodzielnością i niezdolnością do pracy pacjentów. Wydatki na ten cel powinny znajdować szczególne miejsce w planie NFZ, tym bardziej, że ustawa refundacyjna pozwala na przeznaczenie jeszcze dodatkowych pieniędzy na ten cel. Dzięki temu więcej pacjentów miałoby szansę na skuteczne, zgodne z najnowszymi standardami terapię - podkreśla Bogna Cichowska-Duma i dodaje, że dostęp do leków mógłby się również poprawić, gdyby zrealizowane zostały wieloletnie postulaty Infarmy, aby środki uzyskane z instrumentów dzielenia ryzyka trafiały na dedykowane subkonto i były wydatkowane na refundację. Zgodnie z projektem sprawozdania z wykonania planu finansowego NFZ na 2017 rok, tylko w ubiegłym roku z tego tytułu do budżetu NFZ trafiło niemal 352 milionów złotych.

Przeczytaj także: "Jest plan finansowy NFZ na 2019 rok".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.