Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Coraz więcej wiadomo o pracy mózgu podczas snu

Udostępnij:
Mózg człowieka w trakcie snu reaguje na nieznane bodźce – odkryli badacze z Austrii i Szwajcarii. Dowodem na to jest aktywność tzw. zespołów K – fal mózgowych pojawiających się w momencie, gdy słychać nieznane dźwięki w trakcie snu.
– Gdy śpimy, nasz mózg nadal czuwa i selektywnie reaguje na bodźce środowiskowe. Jednak funkcjonalna rola takich reakcji oraz to, czy odzwierciedlają one przetwarzanie informacji, czy raczej hamowanie sensoryczne, nie jest w pełni zrozumiała. Dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu – mówi dr Mohamed Ameen z Uniwersytetu w Salzburgu w Austrii, jeden z autorów badania.

Dr Ameen i jego zespół zmierzyli aktywność mózgu u 17 osób dorosłych (w tym 14 kobiet) w odpowiedzi na znane i nieznane im głosy. Gdy badani spali, naukowcy wypowiadali w ich obecności imiona: ich (uczestników badania) oraz im nieznane. Imiona wypowiadano na dwa sposoby – głosem znajomym lub nieznanym.

Naukowcy zauważyli, że w trakcie trwania snu głębokiego, inaczej fazy NREM (non-rapid eye movement, która charakteryzuje się brakiem ruchów gałek ocznych), nieznane głosy wywoływały stosunkowo więcej tzw. zespołów K – charakterystycznych, wysokich amplitud fal mózgowych, związanych z zaburzeniami sensorycznymi podczas snu.

Chociaż znajome głosy mogą również wyzwalać zespoły K, to duże zmiany w aktywności mózgu związane z przetwarzaniem sensorycznym występowały tylko w momencie, gdy badani słyszeli nieznane głosy.

Reakcje mózgu na nieznany głos występowały rzadziej w miarę upływu nocy i gdy głos stawał się bardziej znajomy. Według badaczy pozwala to sądzić, że mózg podczas snu może się nadal uczyć.

– Wyniki naszych obserwacji sugerują, że zespoły K umożliwiają mózgowi wejście w tryb czuwania, w którym mózg pozostaje we śnie, ale zachowuje zdolność reagowania na bodźce – mówią badacze.

Według autorów badania taka specyficzna dla treści, dynamiczna reaktywność na zewnętrzne informacje sensoryczne umożliwia mózgowi wejście w tryb przetwarzania wartowniczego, w którym mózg angażuje się w ważne procesy wewnętrzne, zachodzące podczas snu, przy jednoczesnym zachowaniu zdolności do przetwarzania zewnętrznych sensorów.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.