Eksperci napisali list do ministra i zapowiedzieli wojnę z zakażeniami szpitalnymi

Udostępnij:
Lista najważniejszych działań, których wdrożenie pozwoliłoby opanować epidemię zakażeń szpitalnych i pomoże odbudować zaufanie pacjentów do placówek medycznych, trafiła do ministra. Stanowisko zostało wypracowane podczas pierwszego spotkania nowo powstałej Grupy Ekspertów ds. Zwalczania Zakażeń Związanych z Opieką Zdrowotną.
- Na polu ogromnego postępu, jaki odnotowujemy w chorobach zakaźnych, czarną plamą są zakażenia szpitalne – mówi profesor Andrzej Gładysz, przewodniczący grupy i pełnomocnik Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Jak przyznaje, musimy dążyć do tego, żeby konsekwentnie kontrolować i monitorować przypadki zakażeń. - Nie po to, by napiętnować środowisko lekarskie, ale żeby móc dokładnie przeanalizować sytuację i pochylić się nad wnioskami - wyjaśnia profesor.

Wśród kluczowych działań, których lista została przekazana do resortu, eksperci wymieniają między innymi: zwiększenie uprawnień oraz niezależności pielęgniarek epidemiologicznych lub wprowadzenie funkcji Case Managera, racjonalną politykę antybiotykową, pozytywną motywację i osobną akredytację dla placówek osiągających najlepsze wyniki kontroli zakażeń, wprowadzenia elektronicznego systemu rejestracji wszystkich zdarzeń medycznych na poziomie krajowym, a także położenie większego nacisku na edukację zarówno pracowników placówek ochrony zdrowia, jak i samych pacjentów.

Grupę tworzą wybitni specjaliści z różnych dziedzin, umożliwiając wieloaspektowe podejście do tematu zakażeń, uwzględniające perspektywę zarówno ekspertów z zakresu chorób zakaźnych, jak i osób zarządzających szpitalami oraz ubezpieczycieli. To: Paweł Grzesiowski, przewodniczący Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, Prezes Fundacji „Instytut Profilaktyki Zakażeń”, prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, Gubernator Europejskiej Federacji Szpitali HOPE, prof. Maria Gańczak z katedry i zakład zdrowia publicznego pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, adwokat Sławomir Krześ, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu i członek Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, Jadwiga Wójkowska-Mach z katedry mikrobiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Rafał Holanowski, prezes zarządu "Supra Brokers", a także: prof. Andrzej Kűbler, kierownik katedry i kliniki anestezjologii i intensywnej terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i przewodniczący Polskiej Grupy Roboczej ds. Sepsz, Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, dr Krzysztof Tomasiewicz, kierownik katedry i kliniki chorób zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Jarosław Woroń z zakładu farmakologii klinicznej katedry farmakologii Uniwersytet Jagielloński i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

- W Polsce niezbędne jest zapewnienie pozytywnej motywacji dla szpitali, zachęcenie do wdrożenia odpowiednich rozwiązań w celu ograniczenia ZZOZ np. poprzez większe premiowanie odpowiednich procedur. Obecnie obowiązuje w tym zakresie wiele regulacji, niestety część z nich to „martwe prawo”, należałoby zatem uszczegółowić przepisy i wprowadzić m.in. wymóg walidacji, a nie tylko raportowania zakażeń. Koniecznie należy wprowadzić także centralny rejestr kontroli zakażeń szpitalnych, który usprawni kontrolę nad rozprzestrzenianiem się infekcji – wyjaśnił dr n. med. Paweł Grzesiowski, przewodniczący Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa i prezes Fundacji „Instytut Profilaktyki Zakażeń”, a Rafał Holanowski, prezes zarządu "Supra Brokers" dodał: - W ostatnim czasie mamy do czynienia ze znacznym wzrostem liczby spraw wytaczanych szpitalom przez pacjentów. Współpracując z placówkami ochrony zdrowia zaobserwowałem, że osoby zarządzające w ogóle nie biorą pod uwagę kosztów leczenia zakażeń i ich powikłań, ani zarządzania sporem prawnym. Tymczasem, gdyby część traconych pieniędzy przeznaczyć na rzetelny system zapobiegania ZZOZ, można by w znacznym stopniu poprawić zarówno bezpieczeństwo pacjentów, jak i budżety szpitali.

Profesor Gładysz podczas ostatniego posiedzenia zespołu w środę (16 marca) zaprezentował stanowisko grupy członkom parlamentarnego zespołu do spraw zdrowia publicznego. Beata Małecka-Libera, przewodnicząca zespołu wyraziła wolę współpracy z nowo powstałą grupą. W jej ocenie najważniejsze problemy to niewystarczająca kultura organizacyjna w systemie opieki zdrowotnej, obawa przed raportowaniem przypadków zdarzeń medycznych i wynikający z tego nieprawdziwy obraz sytuacji w Polsce, przestarzałe systemy certyfikowania placówek medycznych wymagające aktualizacji pod kątem zakażeń oraz niedostatek edukacji w tym zakresie.

- Jest duży problem z raportowaniem zakażeń szpitalnych, przyczyn jest kilka jednym z nich jest związek z liczbą zakażeń, a kontraktowaniem świadczeń i obawą o zmniejszenie finansowania świadczeń. Nie przywiązuje się tez należytej wagi do profilaktyki. Niestety, ale w bardzo wielu szpitalach rejestry zakażeń szpitalnych są fikcja, to jedno z najważniejszych wyzwań jakie musi ulec zmianie - powiedziała Beata Małecka-Libera.

Według szacunków Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób zakażeniom związanym z opieką zdrowotną co roku w całej Unii Europejskiej ulega ponad 4,1 miliona pacjentów, natomiast 37 tysięcy umiera w ich wyniku. Leczenie zakażeń związanych z opieką zdrowotną stanowi znaczne obciążenie finansowe dla szpitali, które co roku muszą przeznaczyć na ten cel od dwóch do trzech milionów złotych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.