Profesor Zembala podziękował Agacie Kornhauser-Dudzie za pomoc w kampanii „Zawał serca – Czas to życie”

Udostępnij:
- Pragnę w imieniu własnym oraz zespołu Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu bardzo serdecznie podziękować pani i współpracownikom za zaangażowanie w kampanię społeczną „Zawał serca – Czas to życie”, której pomysłodawcą jest prof. Mariusz Gąsior - napisał prof. Marian Zembala na Facebooku. - Jesteśmy dumni, że ta ważna inicjatywa z osobistym zaangażowaniem i poparciem pani Agaty Kornhauser-Duda rozwija się i dociera do większej liczby Polek i Polaków - podkreślił.
- Inicjatywa uchroni Polaków przed zagrażającymi życiu skutkami zawału serca, takimi jak przedwczesny zgon czy inwalidztwo w postaci ciężkiej niewydolności serca. Reprezentując środowisko kardiochirurgów polskich z dumą podkreślam, że polska medycyna sercowo-naczyniowa jest bardzo profesjonalna i skuteczna w działaniu. Ważne jest, żebyśmy nie dopuszczali do rozwoju choroby niedokrwiennej prowadząc zdrowy tryb życia, nie paląc papierosów, również e-papierosów - wyjaśnił dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Profeso podziękował też za pomoc Ministerstwu Zdrowia i Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

- Jesteśmy dumni, że środowisko liderów odpowiedzialnych za ochronę zdrowia troszczy się o poprawę jakości życia obywateli regionu i wspiera zespoły leczące w kontynuowaniu tej zaszczytnej i ważnej misji. SCCS służy doświadczeniem ekspertów w zakresie poradnictwa i lecznictwa specjalistycznego w zakresie kardiologii i kardiochirurgii i jest dostępne dla obywateli całego kraju - napisał Zembala.

Wiemy, ale...
Prawie 75 proc. Polaków wie, że ból w klatce piersiowej może oznaczać zawał, ale zaledwie jedna czwarta badanych czując ból zadzwoniłaby po pogotowie. Tylko co czwarta osoba zareagowałaby natychmiast, podczas gdy trzy czwarte zwlekałoby z wezwaniem pomocy, a co piąty respondent czekałby nawet do następnego dnia.

Kampania „Zawał serca – Czas to Życie” ma to zmienić. Zembala przypomniał, że celem jest uświadomienie Polakom, że w przypadku silnego bólu w klatce piersiowej, który jest charakterystyczny dla zawału serca, konieczna jest natychmiastowa reakcja, czyli kontakt z numerem ratunkowym 112.

- W przypadku zawału serca kluczowy jest czas. Dlatego istotny jest natychmiastowy kontakt z numerem alarmowym 112 i wezwanie karetki pogotowia, gdy tylko zaobserwujemy u siebie lub u kogoś w najbliższym otoczeniu objawy zawału serca. – Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że już od pierwszych minut zawału w sercu powstają nieodwracalne zmiany, które postępują z upływem czasu. Będą one mieć znaczący wpływ na szanse przeżycia oraz jakość życia chorego po zawale – podkreślił prof.Marian Zembala.

Przeczytaj także: "Marian Zembala: Zlekceważyłem objawy nadciśnienia. Apeluję, by inni tego błędu nie powtarzali".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.