Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

100 mln zł na upowszechnienie w Polsce terapii CAR-T

Źródło: ABM
Autor: Monika Stelmach |Data: 16.07.2020
 
 
Tak duże pieniądze przeznaczone przez Agencję Badań Medycznych mają zapewnić leczenie CAR-T u polskich pacjentów oraz badania kliniczne. To najbardziej zaawansowana i spersonalizowana technologia stosowana w hematoonkologii. Rozpoczyna się nabór wniosków w konkursie dla ośrodków, które są zainteresowane prowadzeniem tej terapii.
Terapia komórkami CAR-T polega na wytworzeniu dla każdego pacjenta leku na bazie jego własnych limfocytów. Obecnie wskazaniem do jej stosowania są złośliwe chłoniaki i ostre białaczki u dzieci oraz młodych dorosłych, którym skończyły się opcje dalszego leczenia.

Jest to technologia niezwykle droga, ponieważ leczenie jednego pacjenta to obecnie koszt minimum pół miliona dolarów. Terapia ta, jeszcze w ubiegłym roku była całkowicie niedostępna dla polskich pacjentów; żeby ją otrzymać, musieli wyjeżdżać zagranicę. Tak duże środki przeznaczone przez Agencję Badań Medycznych mają zapewnić wprowadzenie CAR-T do kraju, przyspieszyć badania naukowe oraz stymulować prowadzenie badań klinicznych nad tymi terapiami w Polsce. Ta decyzja pozwoli na to, aby w najbliższej przyszłości polscy pacjenci mogli korzystać z tak innowacyjnej terapii.

– Zakładamy, że już w przyszłym roku do Polski zostanie ściągnięta licencja na tę nowoczesną terapię i w ramach planowanego badania klinicznego umożliwimy polskim pacjentom dostęp do CAR-T. Pamiętajmy, że są to dopiero początki trudnego i bardzo ambitnego programu. Wierzymy, że dzięki naszemu finansowaniu i wiedzy polskich naukowców kilkaset osób w Polsce będzie miało szansę na skorzystanie z tej terapii w trakcie realizacji grantu. Bez tego programu takich szans nie będzie – podkreśla dr n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

Jak pokazują badania kliniczne, efekty leczenia technologią CAR-T są spektakularne, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że otrzymywały ją osoby, dla których nie było już żadnych szans. Remisja choroby po trzech miesiącach utrzymuje się bowiem u 82 proc. pacjentów, a u 98 proc. z nich nie ma śladu białaczki. Na początku lipca 2020 r. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu poinformował, że dzięki zastosowaniu terapii genowej CAR-T udało się wyleczyć 11-letniego pacjenta z ostrej białaczki limfoblastycznej. Po siedmiu latach nieskutecznych terapii, wreszcie nie stwierdzono u niego obecności komórek nowotworowych.

– Ze względu na ogromne koszty planowanie kolejnych podań terapii jest ograniczone finansowo. Grant Agencji Badań Medycznych daje szansę pomóc dzieciom, które wyczerpały już wszystkie inne metody leczenia – podkreśla prof. Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe