Wyślij
Udostępnij:
 
 
Agresywny pacjent kontra funkcjonariusz publiczny?
 
Działy: Aktualności
Lekarze od lat domagają się statusu funkcjonariusza publicznego podczas wykonywania pracy. Teraz jest na to szansa, bo paragraf 15 porozumieniami między ministrem zdrowia a rezydentami mówi o nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która przyznawałaby lekarzowi ochronę właściwą dla funkcjonariusza publicznego.
- Od 2010 r. do systemu monitorowania agresji w ochronie zdrowia prowadzonego przez Naczelną Izbę Lekarską zgłoszono 230 przypadków agresji słownej, znieważenia, gróźb, szantażu, pomawiania, agresji fizycznej i wandalizmu. Lekarze od lat domagają się statusu funkcjonariusza publicznego podczas wykonywania pracy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" i wyjaśnia, że teraz jest na to szansa, bo paragraf 15 porozumieniami między ministrem a rezydentami mówi o nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która przyznawałaby lekarzowi ochronę właściwą dla funkcjonariusza publicznego.

– Dziś ochrona prawna należna funkcjonariuszowi publicznemu obejmuje lekarzy przy wykonywaniu czynności w ramach świadczeń pomocy doraźnej, a więc takiej jak udzielanie pierwszej pomocy i podejmowanie medycznych czynności ratunkowych lub pomocy lekarskiej, wtedy gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała albo ciężkiego rozstroju zdrowia oraz w innych wypadkach niecierpiących zwłoki – przyznaje Katarzyna Strzałkowska z NIL w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Taka ochrona obowiązuje zazwyczaj na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) i w pracy w pogotowiu ratunkowym, ale zgodnie z postanowieniem Sadu Najwyższego z 28 kwietnia 2016 r. (sygn. I KZP 24/15) liczy się dopiero od chwili odebrania zindywidualizowanego wezwania do udzielenia świadczeń zdrowotnych. Lekarze uważają, że podobną ochronę powinni mieć we wszystkich podmiotach leczniczych i podczas pełnienia wszystkich obowiązków zawodowych.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe